بسیاری از افراد نمی ‌دانند با دیدن کرم‌ های ریز در آکواریوم آب شور خود چه کنند. اگر صاحبان آکواریوم حتی این موجودات مضر را تشخیص دهند، معمولا مطمئن نیستند که آیا این یک مشکل اورژانسی است یا می توان آن را به حال خود رها کرد. به همین دلیل، اطلاعات غلط و توصیه های متناقضی زیادی به اشتراک گذاشته می شود. این کار نتیجه ای جز ایجاد آکواریومی های کثیف و آلوده و ماهی های ناسالم ایجاد نمی کند. پس این راهنما به شما در مورد کرم های گرد و همچنین راه های خلاص شدن از شر آن ها نکاتی را می گوید.

مشاهده كرم های گرد در آب

کرم گرد چیست؟

کرم های گرد آفات کوچک آکواریومی هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند. آن ها از دسته کرم های حلقوی بوده که همان خانواده کرم های خاکی، زالو و کرم ها هستند. مانند کرم‌ های خاکی، کرم ‌گرد تقسیم ‌بندی می‌شود. رنگ آن ها قهوه ای مایل به سفید است و ظاهری شبیه به مو دارند. اکثر کرم‌ های ریزگرد باریک بوده که به رشد خود ادامه می‌ دهند تا زمانی که طولشان به حدود یک اینچ برسد. کرم های گرد رایج ترین نوع کرم آکواریومی هستند! بسیاری از آکواریومی ها در مقطعی با آن ها روبرو می شوند.

این آفات، بدنام هستند و می توانند از به صورت ناگهانی ظاهر شوند. این آفات کوچک از گیاهان و حیوانات در حال تجزیه تغذیه می کنند. همچنین، آن ها با ضایعاتی که در سرتاسر مخزن جمع می شوند زنده می مانند.

در شرایط خوب آکواریوم، جمعیت کرم ها کم می ماند یا تقریباً وجود ندارد. کرم‌هایی که زنده می ‌مانند معمولاً زمانی که مخزن در وضعیت خوبی قرار دارد از دید خارج می ‌مانند. اما به محض این که شرایط به هم بخورد، جمعیت آن ها رو به منفجر شدن می رود. کرم‌ های گرد به لطف بدن نازک خود، به راحتی می توانند بین دانه های شن و یا در حفره های کوچکی که توسط سنگریزه ها تشکیل شده است، بچرخند.

زمانی که منبع غذایی آن‌ ها فراوان باشد، کرم ‌ها به لایه بالایی بستر آکواریوم می ‌رسند. بنابراین می توانید شروع به دیدن آن ها کنید که در سراسر مخزن حرکت کرده یا در فیلترها گیر می کنند. با این حال، بیش تر آکواریوم داران تنها زمانی متوجه آن ها می شوند که در فیلتر های زیر شنی مکیده شوند.

راه هاي پاكسازي آكواريوم

علائم مبتلا شدن ماهیان آب شور به کرم گرد

مشاهده کرم های گرد که از زیر لایه های شن بیرون می آیند، می تواند هشدار دهنده باشد. با این حال، شما باید آن را به عنوان نشانه ای از این که شرایط آب آکواریوم در وضعیت خوبی نیست، در نظر بگیرید. کرم گرد معمولاً با حلزون ها و سایر آفات وارد آكواريوم مي شوند. آن ها موجودات ماهری هستند که به راحتی از یک محیط بسته به محیط دیگر منتقل می شوند. رایج ترین راه های ورود آن ها به آکواریوم از طریق ماهی، گیاهان و آب آلوده است. اگر آبي را از یک آکواریوم آلوده به آکواریومی دیگر منتقل می‌ کنيد، ممکن است ناآگاهانه صدها یا هزاران کرم را با خود انتقال دهيد.

در مورد گیاهان هم همین طور است. کرم ها دوست دارند روی برگ ها و ریشه ها بچسبند. حتی ماهی ها هم می توانند آن ها را روی پوست خود حمل کنند! به احتمال زیاد، تغيير شرایط مخزن آكواريوم باعث می شود که کرم ها با سریع تکثیر شوند. طولی نمی کشد تا جمعیتی با هزاران كرم ظاهر شود. حتی اگر آکواریوم شما تمیز به نظر برسد، ممکن است این طور نباشد.

همچنين، پارامترهای نامناسب آب می تواند باعث رونق جمعیت کرم های گرد شود. دو عامل مهم در این جا سطح اکسیژن و تعادل pH هستند. هنگامی که مخزن کثیف می شود، سطح آمونیاک و نیترات افزایش يافته، آب کمی اسیدی می شود و سطح اکسیژن کاهش می یابد. همه این رویدادها یک محیط عالی برای رشد کرم‌ گرد ایجاد می‌کنند.

بررسی شرایط آکواریوم

راه های پاکسازی آکواریوم از کرم گرد 

خوشبختانه، خلاص شدن از شر کرم ‌گرد آنقدر ها هم که فکر می‌کنید سخت نیست. راه حل این است که به علت اصلی مشکل رسیدگی شود و سپس کرم ها رااز بين ببريد. قبل از این که به چند تکنیک در مورد نحوه انجام آن بپردازیم، مهم است که از تمایل به استفاده از دارو ها اجتناب کنید. بسیاری از علاقه مندان به طور غریزی برای حل این مشکل كرمی برای رفع اين موجودات یا داروهای ضد کرم بدون نسخه را استفاده می کنند. اگرچه ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما می‌تواند منجر به مشکلات بدتری شود.

بدتر از آن، دارو ها می توانند ماهی شما را بکشند!  به جای استفاده از محصولات کرم زدا، به سراغ یک جایگزین طبیعی تر بروید. مقابله با شیوع کرم های گرد، زمان و تلاش زیادی را می طلبد، اما اقداماتی که انجام می دهید می تواند کمک زیادی به پاكسازي آكواريوم شما کند. اولین کاری که باید انجام دهید تمیز کردن مخزن است. این کرم ها زمانی زياد می شوند که شرایط آكواريوم عالی نباشد. بنابراین، راه حل طبیعی این است که محیط زیر آب را بهبود بخشیده و آن را به مکان سالم تری برای زندگی ماهی آب شور  تبدیل کنید.

خلاص شدن از شر کرم های ریز با پاک کردن آکواریوم باید یک فرآیند چند روزه باشد كه شامل حذف جلبک از روی شیشه، تمیز کردن و بررسی فیلتر و ضد عفونی کردن درب آكواريوم است. در چند روز آینده نیز باید چندین تعویض آب انجام دهید. در هر صورت، با حذف ضايعات، شرایط آب مخزن شما باید تثبیت شود. حذف همه کرم ها زمان می برد، بنابراین صبور و هوشیار باشید.

بررسي شرايط آكواريوم

راه های پیشگیری از تجمع کرم گرد در آکواریوم

پس از پاكسازي آكواريوم از كرم گرد، باید اقداماتی را انجام دهید تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنید. بهترین راه برای جلوگیری از بازگشت کرم ‌های گرد این است که کثیفی را که در آکواریوم انباشته می ‌شود، کاهش دهید. این معمولاً به معنای تغییر الگوهای تغذیه و تمیز کردن مداوم آن است. همچنین کاهش میزان تغذیه اهمیت دارد. بزرگ ترین عامل رشد كرم گرد تغذیه بیش از حد است. وقتی اجازه می‌دهید باقیمانده غذای ماهی ها روی بستر آب بریزد، کرم‌ های گرد مستقیماً به منبع غذایی عالی دسترسی دارند.

در نهایت سعی کنید بار زیستی مخزن را کاهش دهید. گروهی از ماهی ها ممکن است زیبا به نظر برسند، اما می توانند به سرعت شرایط آب را خراب کنند.  نه تنها این، بلکه ماهی های بیش تر باعث کاهش سطح اکسیژن می شوند. پس با محدود کردن بار زیستی، تغییر عادات تغذیه و پایبندی به برنامه تمیز کردن، می‌ توانید از سالم ماندن شرایط آکواریوم اطمینان حاصل کنید. در نتیجه، کرم‌ های گرد نمی‌توانند تولید مثل کنند تا دوباره زياد شوند.