با نصب لامپ LED در آکواریوم آب شور از سلامت آبزیان آکواریومی خود مطمئن شوید. لامپ های LED بهترین گزینه برای پرورش گیاهان و مرجان های فتوسنتز کننده هستند. این لامپ ها علاوه بر زیبا سازی آکواریوم ها، هزینه های ناشی از نورپردازی را نیز کاهش می دهند. همچنین طول عمر بالا آن ها، از بروز هزینه های اضافی جلوگیری می کند. لامپ های LED با ایجاد نمایش رنگی گسترده، منظره ای خیره کننده را خلق خواهند کرد.

نکاتی که قبل از نصب لامپ LED در آکواریوم باید بدانید

ماهی آب شور و گیاهان آبزی، برای رشد در شرایط مناسب، به نور کافی نیاز دارند. این امر موجب شده تا امروزه، نورپردازی یکی از فاکتور های مهم برای سلامت آبزیان آکواریومی باشد. برای نورپردازی آکواریوم ها از لامپ های LED مخصوص آکواریوم استفاده می شود. البته از لامپ های فلورسنت و متال نیز می توان برای آکواریوم استفاده کرد. اما لامپ های LED سازگاری بیشتری با محیط آبی دارند.

یکی از نکات مهمی که قبل از نصب لامپ LED در آکواریوم باید بدان توجه کنید، نوع گیاهان است. دلیل این امر، این است که هر نوع گیاه آبی به میزان نور انحصاری نیاز دارد. توجه داشته باشید که مرجان آب شور ، حساس ترین آبزیان به نور هستند. همچنین آکواریوم های فیش اونلی، نیازی به نور با شدت بالا ندارند. برای این مدل از آکواریوم ها به ازای هر 4 لیتر آب، به یک وات نور نیاز دارید.

استفاده از ترکیب های رنگی مختلف

گیاهان و ماهی ها برای این که بتوانند در آکواریوم رشد کنند، به نور نیاز دارند. برخی از افراد تنها از نور طبیعی برای آکواریوم استفاده می کنند. در صورتی که نور طبیعی منزل برای رشد ماهی ها و گیاهان کافی نیست. به همین دلیل نیاز به نور مصنوعی به چشم می خورد. البته نور مصنوعی نیز، دارای انرژی کافی برای رشد گیاهان و ماهی ها نیست. از این جهت بهترین ترکیب نوری برای آکواریوم، ترکیب نور طبیعی و مصنوعی خواهد بود.

رنگ نور مصنوعی انتخابی شما، هیچ تاثیری در رشد ماهی ها و گیاهان ندارد. از این جهت می توانید از هر رنگ دلخواهی برای نصب لامپ LED در آکواریوم استفاده کنید. البته طیف رنگی آکواریم، چندان بی اهمیت نیست. به همین دلیل برای نصب لامپ LED در آکواریوم از رنگ هایی با طیف حداقل 6700 کلوین و حداکثر 10000 کلوین استفاده کنید. این محدوده رنگی به نور خورشید نزدیک است و برای رشد ماهی ها و گیاهان آبزی مناسب تر خواهد بود.

پخش و شدت نور آکواریوم را تنظیم کنید

شدن نور، از فاکتور هایی است که در هنگام نصب لامپ LED در آکواریوم باید بدان توجه کنید. دلیل این امر این است که هر نوع گیاه آبزی، به شدت نور مخصوصی نیاز دارد. آنوبیا و سرخس، از جمله گیاهانی هستند که برای رشد به شدت نور کم نیاز دارند. همچنین شدت نور بالا، برای اکثر گیاهان دریایی مناسب است. البته نور با شدت زیاد، به دی اکسید کربن نیاز دارد.

تزریق دی اکسید کربن در این شرایط، از رشد جلبک های دریایی جلوگیری می کند. به طور کلی برای تنظیم میزان شدت نور، باید به نوع ماهی ها و گیاهان توجه کنید. پخش نور نیز به ابعاد آکواریوم شما بستگی دارد. از این جهت برای آکواریوم های 60 سانتی متری، به 2 عدد لامپ مخصوص آکواریوم نیاز دارید.

LED ها را خنک نگهدارید

یکی از معایب نصب لامپ LED در آکواریوم، ایجاد گرما است. در واقع اگر از لامپ هایی با شدت بالا استفاده کنید، نور بسیار گرمی تولید می شود. نور گرم نیز می تواند به ماهی ها و گیاهان آسیب برساند. در برخی شرایط، گرما لامپ موجب افزایش دمای آب نیز خواهد شد. این امر، مرگ آبزیان را به همراه می آورد. از این جهت باید با استفاده از تجهیزات خنک کننده، دمای آب را کاهش دهید. یکی از راهکار های خنک نگه داشتن لامپ های LED، استفاده از لامپ ها با شدت متوسط است. این نوع لامپ ها گرمای کمی تولید می کنند.

همچنین می توانید از دستگاه های چیلر استفاده کنید. چیلر ها، دستگاه هایی با عملکرد اتوماتیک هستند. این دستگاه ها گرما آب را به خود جذب می کنند. همچنین در تنظیم دمای مناسب آب آکواریم موثر خواهند بود. برای خنک کردن LED ها نیز می توانید از یک فن خنک کننده کمک بگیرید. بدین منظور، لامپ ها را در یک محفظه با فن خنک کننده قرار دهید. فن خنک کننده گرما لامپ را به محیط بیرونی هدایت می کند.

رشد مرجان ها در زیر نور LED

نصب لامپ LED در آکواریوم یکی از عوامل مهم رشد مرجان ها است. مرجان ها نسبت به نور، حساسیت بسیار زیادی دارند. به گونه ای که طیف های مختلف نوری، می توانند رنگ مرجان ها را تغییر دهند. در ساختار مرجان ها سلول هایی به نام زوگزانتلا وجود دارند که از آن ها در برابر نور محافظت می کنند. اگر میزان شدت نور بسیار زیاد باشد، مقادیر قابل توجهی از این سلول ها، از بدن مرجان ها خارج خواهد شد. این امر موجب مسمومیت مرجان ها می شود. در شرایطی که نور کم باشد، توانایی سلول های زوگزانتلا برای تولید غذا کاهش می یابد.

از این جهت باید از یک طیف نوری مناسب برای مرجان ها استفاده کرد. بهترین نور برای رشد مرجان ها، ترکیب 70 درصدی نور سفید و 30 درصد نور آبی اکتینیک است. به طور کلی استفاده از رنگ هایی با دمای بالا نظیر زرد و سفید برای مرجان ها مناسب تر هستند. همچنین می توانید از فرمول نسبت وات به لیتر برای مرجان ها استفاده کنید. مطابق با این فرمول، به ازای هر 2 لیتر آب، به 2 وات نور برای حیات مرجان ها نیاز دارید.

دلایلی که شما را به نصب لامپ LED در آکواریوم ترغیب می کند

نصب لامپ LED در آکواریوم مزایای چشمگیری دارد. این لامپ ها بازدهی بسیار بالایی دارند. همچنین انرژی کمتری را نسبت به سایر لامپ های مخصوص آکواریوم مصرف می کنند. گرمای تولید شده توسط لامپ های LED بسیار کم است که این امر سلامت آبزیان را تضمین می کند. این لامپ ها طول عمر بسیار بالایی دارند.

به گونه ای که می توانند تا 50 هزار ساعت بازدهی داشته باشند. یکی از فاکتور های مهم برای نصب لامپ LED در آکواریوم، میزان نفوذ این لامپ ها است. لامپ های LED قدرت نفوذ متوسطی دارند. از این جهت اگر آکواریومی با عمیق بیش از 50 سانتی متر دارید، می توانید از یک لنز برای افزایش میزان نفوذ لامپ استفاده کنید.

نمایش بی نظیر رنگ ها

در ساختار فلس ماهی ها، رنگ های متعددی به چشم می خورد. همچنین بسیاری از گیاهان دریایی و مرجان ها نیز، طیف رنگی گسترده ای دارند. زیبایی این رنگ ها در نگاه اول اصلا به چشم نمی آید. اما هنگامی که از یک لامپ LED در آکواریوم استفاده می کنید، می توانید نمایش رنگ ها را مشاهده کنید. با نصب لامپ LED در آکواریوم، منظره ای خیره کننده ایجاد خواهد شد. یکی از عوامل بروز این امر، ساختار ویژه لامپ های LED است. از این جهت می توان گفت که نصب لامپ LED، جنبه زیبایی آکواریوم ها را چندین برابر می کند.

محاسبه میزان مصرف انرژی

بسیاری از افراد به دلیل هزینه بالا لامپ های LED، از نصب آن ها خودداری می کنند. در نگاه اول نصب لامپ LED در آکواریوم بسیار زیاد است. اما با توجه به مزایا این لامپ ها، خریداری آن ها مقرون به صرفه خواهد بود. لامپ های LED مصرف انرژی بسیار کمی دارند. این امر تا حد چشمگیری هزینه های نورپردازی آکواریوم ها را کاهش می دهد. همچنین لامپ های LED بهترین گزینه برای فتوسنتز کنندگان دریایی است.

از این جهت سلامت آبزیان با این لامپ ها تضمین خواهد شد. با توجه به طول عمر بالا لامپ های LED، هزینه های تعویض زود هنگام لامپ های آکواریوم نیز کاهش می یابد. شما می توانید مصرف انرژی این لامپ ها را با توجه به هزینه های چشمگیر برق، محاسبه کنید. پس از آن متوجه می شوید که خریداری این لامپ ها برای آکواریوم، مقرون به صرفه است.

استفاده از سیستم های خودکار خاموش و روشن شدن

با نصب لامپ LED در آکواریوم، می توانید روز و شب را برای آبزیان شبیه سازی کنید. در واقع در ساختار لامپ های LED مخصوص آکواریوم از یک سیستم خودکار استفاده شده است. به همین دلیل نورپردازی آکواریوم ها به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می شود. این امر برای آبزیان شب زی بسیار مفید است. البته می توانید از تایمر های مخصوصی نیز برای این امر استفاده کنید.

به طور کلی بهتر است که نور سفید، به مدت 8 ساعت در روز روشن بماند. همچنین لامپ های اکتینیک نیز باید حدود 10 ساعت روشن باشند. تکرار منظم این فرایند توسط تایمر های LED، شرایط زندگی در طبیعت را برای آبزیان شبیه سازی می کند. این امر ماهی ها و گیاهان را در شرایط ایده آلی برای رشد قرار می دهد.

نتیجه گیری

نصب لامپ LED در آکواریوم یکی از اقدامات ضروری برای رشد مرجان ها و سایر آبزیان است. برای نصب این لامپ ها، باید از فاکتور های خاصی پیروی کنید. این امر در تضمین سلامت مرجان های آکواریومی موثر است. آکواریوم رویال، یکی از معتبر ترین پلتفرم های عرضه کننده انواع مرجان دریایی است. این مجموعه با 15 سال سابقه فعالیت، بهترین گونه مرجان ها را برای تکثیر در آب های شور، در اختیارتان قرار می دهد.