علاقمندان بسیار زیادی به خاطر میگو نظافتچی به آکواریوم های آب شور توجه نشان می دهند. آیا شما نیز به دنبال یک میگویی هستید تا بتواند آب های شور را تمیز کند؟ اما مطمئن نیستید که کدام را بخرید؟ یا فقط می خواهید در مورد این بی مهرگان شگفت انگیز بیشتر بدانید؟ خوب شما در جای درستی هستید؛ قلمرو حیوانات پر از گونه های کمیاب و جذاب است. در میان برخی از شگفت انگیزترین حیوانات زیر آب، انواع میگوهایی وجود دارد که به میگو آب شور نیز معروف هستند. شاید جالب ترین واقعیت در مورد این حیوان دریایی این باشد که می تواند برقصد. همچنین انگل ها را از دهان ماهی ها پاک کند و سپس وارد دهان ماهی های دیگر می شود، انگل را از دهان آنها می گیرد و بدون ترس از بلعیده شدن توسط ماهی یا مار ماهی بیرون می آید.

مانند چندین حیوان دریایی دیگر میگوها دارای رنگ‌های منحصر به‌ فردی هستند. رنگ نارنجی به طور مساوی در کناره های آن پخش شده است. همچنین مانند یک روبان قرمز، یک نوار قرمز بلند در سمت پشتی کشیده شده و سپس توسط یک نوار سفید و تقریباً باریک به دو نیم می‌ شود. این میگو سه شاخک نازک و در عین حال بلند روی سر دارد. در نهایت دم آنها دارای لکه های کوچک سفید است.میگوهایی با لکه های کوچک سفید

وظیفه میگو نظافتچی چیست؟

بسیاری از آکواریوم ها نیاز به اضافه نمودن میگو آب شور دارند؛ میگوها چیزی جز سخت پوستان آب شور نیستند. میگو نظافتچی اساسا ماهی نیستند، اما امروزه به یک جاذبه در بین علاقه مندان تبدیل شده اند. می توانید علاوه بر حیوانات دیگر به آکواریوم خود میگوهای آب شور را نیز اضافه کنید تا جذابیت بیشتری داشته باشد. میگوها وظیفه تمیز کردن آکواریوم و سایر ماهی ها را دارند. آنها دارای انواع مختلفی هستند و از نظر ظاهری شبیه خرچنگ ها می باشند. بنابراین اگر می خواهید چیزی اضافه کنید که زیبایی خانه شما را افزایش دهد، میگوهای آب شور می توانند این کار را برای شما انجام دهند. آنها در رنگ ها و اندازه های مختلفی عرضه می شوند که به راحتی با محیط آبی ترکیب می شوند و جذابیت آکواریوم های شما را چندین برابر می کنند. این سخت پوستان به دلیل رنگ و شکل های زیبا جلوه زیبایی را به وجود می آورند.

بنابراین هر گونه میگو که به حذف انگل های یک ماهی یا آکواریوم کمک کند، در طبقه بندی گسترده میگوهای آب شور قرار می گیرد. این میگوها می توانند به عنوان جفت همزیستی عالی برای سایر ماهیان موجود در آکواریوم عمل کنند. آنها به از بین بردن هر گونه منبع عفونت در ماهی ها کمک می کنند و در عین حال از میان وعده های آنها لذت می برند. ماهی نیز به آنها حمله نمی کند، بنابراین همه آنها می توانند در آرامش زندگی کنند.میگو آب شور در حال حذف انگل های آکواریوم

معرفی میگو کلینر

میگوهای کلینر جزء دسته وسیعی از میگوها هستند که در سه خانواده زیر می توانیم آنها را  پیدا کنیم.

Hippolytidae شامل میگوهای نعناع فلفلی، میگوهای پاک کننده اسکنر آتشین و قرمز و غیره است.

Palaemonidae شامل گونه‌هایی است که با شقایق‌های دریایی Stenopodidae از جمله میگو با نوار مرجانی پیوند می‌خورند. بنابراین گونه ای که انتخاب می کنید، باید بتوانید نوع زیستن آنها را نیز بدانید تا بتوانید از آنها به خوبی نگهداری کنید. برخی ممکن است به نور خاصی نیاز داشته باشند. در نتیجه شما باید برای زنده نگه داشتن، آن را تهیه کنید؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است غذاهای خاصی بخورند مانند ستاره دریایی. در نتیجه در انتخاب میگو نظافتچی باید تحقیق های گسترده ای انجام دهید.

اگر می خواهید آنها را وارد آکواریم های منزل خود کنید، باید از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید و آنها را از مرجان ها دور نگه دارید. بیشتر میگوهای کلینر موجود در آکواریوم ها از منطقه هند و اقیانوس آرام سرچشمه می گیرند. این منطقه به طور خاص شاهد حضور میگوهای مرجانی نواری و قرمز است. به طور کلی برای این که میگوهای کلینر را پیدا کنید باید در مناطق گرمسیری اقیانوس ها را بگردید.

معرفی میگو کمل

در تجارت آکواریوم، میگو کمل معمولاً به عنوان میگوی لولا، میگوی رقصنده یا میگوی آب نباتی نیز شناخته می شود. این میگو که نوعی میگو آب شور است با منقار متحرکی که معمولاً به سمت بالا زاویه دارد، نسبت به سایر میگوهای نظافتچی مشخص می شود. میگوی کمل دارای الگوی متغیری از نوارهای قرمز و سفید بر روی بدن خود است که پنجه هایی مستقیماً در جلوی بدنش قرار دارد. گونه های نر این نوع از میگوها دارای  پنجه‌های بزرگ‌ تری نسبت به ماده‌ها دارند. این میگوها عموماً وقت خود را صرف پیدا کردن غذای گوشتی می کنند.

میگو کمل در حالی که در خانواده میگو نظافتچی قرار دارد اما بیشتر به عنوان یک پاک کننده انگل شناخته شده اما انگل ماهی ها را پاک نمی کنند. آنها ترجیح می‌ دهند با میگوهای دیگر از نوع خود در شکاف‌های سنگ، زیر برآمدگی‌ها یا در قلوه سنگ‌های مرجانی جمع شوند. مخصوصاً هنگام پوست اندازی به مکان های مخفی نیاز دارند. معمولاً سایر میگوها را تحمل می کند اما ممکن است شقایق های استعماری، شقایق های دیسکی و مرجان های چرمی نرم را نیش بزنند. به طور کلی مرجان های حبابی و شقایق های نیش دار را به حال خود رها می کنند. نگهداری یک گروه کوچک از میگوهای کمل در محیط آکواریوم ایده آل است؛ زیرا آنها ترجیح می دهند در گروه های کوچک زندگی کنند، معمولاً تعداد این گروه های کوچک چهار تا شش نفره بوده و بعید است که به تنهایی بتوانند شاد و خوشحال زندگی کنند.انواع میگوهای آب شور

معرفی میگو هارلکین

میگوی هارلکین یکی دیگر از میگو آب شور است و بر روی توده های قلوه سنگ خارج از صخره های مرجانی هاوایی و در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام یافت می شود. برخی از آنها دارای بدنه سفید و لکه‌های قهوه‌ای تا بنفش با خطوط آبی هستند. در مقابل، آنهایی که نزدیک به هاوایی یافت می شوند بدنی به رنگ سفید تا کرم با لکه های صورتی روشن تا سرخابی دارند.

معرفی میگو مشت زن

اعضای میگو مشت زن به خاطر مشت هایی که برای شکار طعمه خود استفاده می کند، شناخته می شود. این حیوانات حتی می توانند از بازوهای قدرتمند خود برای شکستن شیشه آکواریوم استفاده کنند. آنها همچنین در حال ضرب و شتم ماهی های بسیار بزرگتر و اختاپوس هایی دیده شده اند که از لانه این میگو آب شور عبور کرده اند.