آکواریوم محیطی مصنوعی و ساخت دست بشر است که برای نگهداری انواع آبزیان مانند ماهی‌ها، لاک‌پشت‌ها و گیاهان‌ آبزی استفاده می‌شود، استفاده از آکواریوم به هزاران سال پیش برمیگردد مثلا سومری‌ها و مصری‌ها قبل تغذیه از ماهی‌ها، آن‌ها را در محیط‌های  مصنوعی و حوضچه‌ها نگهداری می‌کردند.

 این فضای مصنوعی در ابعاد و طرح‌های گوناگون ساخته می‌شود و قیمت آن‌ها بسته به جنس و ضخامت و نوع ماهی و موارد دیگر متفاوت است. باید مراقب بود که هرگز نباید آن‌ها را با مواد شوینده مانند صابون و مایع ظرفشویی و مواد دیگر شست، فقط باید با آب و نمک استفاده شود. دسته بندی آکواریوم‌ها به مواردی مانند جنس آب (شور و شیرین)، دمای آب (سرد و گرم) و نوع سکنه (مهره داران، بی‌مهره‌ها و گوشت‌خواران) بستگی دارد. در ادامه به بررسی فرق آکواریوم آب‌شور و شیرین میپردازیم پس با ما همراه باشید تا بتوانید بیشتر با آن‌ها آشنا شوید. مقایسه آکواریوم آب‌ شور و شیرین

 آکواریوم آب‌ شور یا شیرین، کدام بهتر است ؟  

آکواریوم‌های آب‌شور و شیرین هرکدام جذابیت و زیبایی خود، و همین‌طور مزایا و معایب و تفاوت‌هایی دارند و باعث زیبایی محیط می‌شوند.  هنگام خرید آن‌ها این سوال پیش می‌آید کدام بهتر و مناسب تر است؟ ما در ادامه شما را با فرق آکواریوم آب‌شور و شیرین آشنا کرده و سعی می‌کنیم که تصمیم را برای شما آسان تر کنیم.

 قیمت ماهی‌های آب شور به دلیل صید و سبک نگهداری آن‌ها بیشتر از آب‌شیرین بوده و نسبت به تغییرات محیطی بسیار حساس هستند زیرا در دریاها زندگی می‌کنند و به خاطر همین موضوع شرایطمحیطی زندگی آن‌ها پایدارتر است و نیازی به عادت کردن به شرایط شیمیایی و دمای جدید را ندارند و این موضوع برای ماهی‌‌های آب شیرین کاملاً برعکس است. از مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها می‌توان به موارد گوناگونی اشاره کرد مانند:

١- شرایط نگهداری

 ماهی‌های آب‌شور بسیار به دما و نور و PH حساس هستند و به مراقبت خیلی زیادی نیاز دارند و باید توجه بالایی به رژیم غذایی، کیفیت آب و تجهیزات آکواریوم آن‌ها داشت. تمام ماهی‌های آب شیرین نسبت به محیط‌های مختلف بسیار انعطاف پذیر بوده و تا زمانی که شرایط آن‌ها در حالت بحرانی قرار نگیرد دچار مشکل نمی‌شوند.

٢-کیفیت آب مورد استفاده

 PH مناسب برای آب شیرین حدود ٧ و در مقابل آن برای آب شور PH بالای ۸ است.  میزان نمک مورد استفاده در آب‌ شیرین حساسیت خاصی ندارد اما برای آب‌ شور باید با استفاده از غلظت‌سنج و با توجه به شرایط ماهی‌های مورد نظر اضافه شود. در هر دو آب باید مواد ضرر رسان مثل کلر و آمونیاک حذف شود و کاملاً فیلتر شده باشد.

٣-وجود ماهی‌های آب شور و شیرین

 موجودات آب شور گران تر و حساس‌تر‌‌ و بسیار زیباتر و متنوع تر و رنگارنگ تر هستند و از پوست روشنی برخورد اند. دلقک ماهی‌ ها یکی از ماهی‌های آب شور و از شناخته شده ترین ماهی‌های جهان است، ماهی های آب شیرین نیز دارای تنوع و زیبایی های خاصی بوده اما به پای ماهی‌ های آب‌شور نمی‌رسد. مقایسه آکواریوم آب‌ شور و شیرین

تفاوت‌های جانداران آب‌شور و شیرین چیست ؟

علاوه بر وجود تفاوت و فرق آکواریوم آب‌شور و شیرین تفاوت‌های مختلفی نیز بین جانداران و ماهی‌ها  وجود دارد. برای مثال ماهی‌های آب شور که به آن‌ها ماهی‌های دریایی نیز گفته می‌شود در بین ماهیگیران بسیار شناخته شده‌اند و معمولا برای سرگرمی در آکواریوم  و بسیاری از آن‌ها برای مصرف خوراکی صید می‌شوند. این‌گونه از ماهی‌ها می‌توانند به صورت دسته جمعی یا به تنهایی زندگی کنند و گوشت‌خوار و گیاه‌خوار و همه‌چیزخوار هستند و آن‌ها در درجه اول جلبک دریایی و ریز جلبک و علف دریایی می‌خورند و بسیاری جلبک‌های قهوه‌ای و قرمز و سبز و آبی تغذیه می‌کنند. اکثریت آن‌ها گیاه‌خوار هستند نوع گوشت‌خوار این‌گونه از پلانکتون و سخت‌پوست و میگو نیز استفاده می‌کنند.

 برخی از ماهی‌های آب‌شور شامل باسلت‌ها، کاردینال، بانی‌دو رنگ، گوبی دلقک هستند. ماهی‌های آب شیرین که امروزه ثابت شده برای کاهش فشار خون و ضربان قلب و کاهش استرس بسیار مفید‌اند و طرفداران بسیار زیادی دارند. آن‌ها در دریاچه‌ها رودخانه‌ها و نهر‌ها زندگی می‌کنند و چون در طبیعت دچار تغییرات گوناگون می‌شوند دارای سازگاری بالایی در آکواریم‌ها هستند. این‌گونه به دو دسته صلح جو( گیاه‌خوار) خشن (گوشت‌خوار)  دسته بندی می‌شوند. این ماهی‌ها در بافت بدن خود نمک بیشتری نسبت به آبی که در آن زندگی می‌کنند دارند و به طور مداوم به بدن آن‌ها آب جذب شده و به این علت نیاز به نوشیدن آب ندارند و برعکس برای دفع آب اضافه ادرار زیادی انجام می‌دهند. برخی از آنها عبارت‌اند از: ماهیان دندان دار، زنده‌زا، کپورماهی‌ و گربه ماهی‌ها.

مقایسه هزینه ساخت آکواریوم آب‌شور و شیرین

فرق آکواریوم آب‌شور و شیرین در هزینه ساخت آن‌ها نیز تاثیر گذاشته است. در ساخت آکواریوم عواملی مانند: جنس بدنه، اندازه، ‌ مدل‌های مختلف که شامل سفارشی و پیش ساخته است،  موارد مورد استفاده در داخل هر کدام از آن‌ها مانند تجهیزات و لوازم به کار رفته، و اینکه آکواریوم برای آب‌شور یا شیرین انتخاب شده از عوامل تاثیرگذار بر قیمت است. همان‌طور که گفته شد ماهی‌های آب شور به نسبت ماهی‌های آب شیرین حساس‌تر هستند و با توجه به این موضوع آکواریوم آن‌ها تجهیزات و دستگاه‌های بیشتر لازم دارد که قیمت تمام شده سرویس و خدمات آکواریوم آب شور بیشتر است.

 آب شور نیاز به تجهیزات گران تر و تخصصی تر دارد و در مقابل آب شیرین تجهیزات خاصی نیاز ندارد. اگر کسی قصد خرید هر یک از آن‌ها را دارد باید تمام موارد گفته شده را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند تصمیم درست بگیرد. مقایسه آکواریوم آب‌ شور و شیرین

پرطرفدار ترین ماهی‌های آکواریومی آب شور و شیرین

ماهی های آب شور و شیرین گوناگون و زیادی وجود دارد که طرفداران خاص خود را دارند این ماهی ها ویژگی های مختلف و منحصر به فردی دارند و همچنین برای آکواریوم‌ها استفاده می‌شود در ادامه ما لیستی از آن‌ها را برای شما تهیه کرده‌ایم تا بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.

ماهی دیسکاس، پلیکو، جنگجوی سیامی، جک‌دمپسی، دانیوی گورخری، دارای نئون، گربه ماهی کوریوراس، اسکار ماهی، پلاتی، دم شمشیری، گوپی، رنگین کمان، بارب گیلاسی یا بازی البالويی، سیکلیر کریب، دانیوی ابر سفید، راز برای دلقک، رامیزی بولیویایی، لجن‌خوار، لوچ نواری، مولی باله بادبانی، قرمز، گلوفیش، گورامی مرواریدی، فرشته ماهی و کلی فیشی.

 کلام آخر

 کارهای زیادی وجود دارد که با آن‌ها می‌توان محیطی آرامش بخش و زیبا برای خانه ایجاد کرد یکی از آ‌ن‌ها ساخت یک آکواریوم  با توجه به سلیقه خودتان است هنگامی که فضای مصنوعی زیبا با وجود ماهی‌های گوناگون رنگارن، صدای آب موجود در آن در یک خانه وجود داشته باشد آرامش هر چند کوچک برای شما به‌وجود می‌آید.

در این مقاله ما تلاش کردیم تمام اطلاعات لازم در مورد فرق آکواریوم آب‌شور و شیرین، جانداران موجود در آن‌ها و هزینه و دیگر اطلاعات را به شما بدهیم تا بتوانم دانش شما را در این زمینه بالا ببریم و اگر قصد خرید هر یک از آن‌ها را دارید بتوانید به درستی تصمیم بگیرید.