اپن برین

اپن برین چیست؟!

اپن برین ها از انواع مرجان ها هستند. سطح پوشش مرجان ها به طور کل در دریا فقط 1درصد است و خود آنها یک اکوسیستم کامل هستند حتی زیستگاه برخی موجودات دریایی از جمله ماهی ها می باشند. مرجان های اپن برین یکی از این مرجان ها می‌باشند که تنوع رنگی بسیار بالایی دارند" از جمله رنگهای قرمز، سبز، آبی.

استفاده از مرجان های اپن برین کاملا مناسب افراد مبتدی است چون کار با این مرجان بسیار آسان است. این مرجان ها شرایط زندگی و نوع نگهداری سخت وپیچیده ای ندارند و برخی نیاز به نور زیاد و برخی نیاز به نور کم و سایه دارند.

مشخصات اپن برین

اپن برین با نام لاتین open brain  می‌باشد که از خانواده گونه trachyphyllidae  هستند. نگهداری از اپن برین ها بسیار آسان است و مناسب آکواریوم های مرجانی نیز هستند که جریان آب در آکواریوم باید ملایم باشد و به نور متوسط نیاز دارند.

اپن برین ها به طور گسترده در اقیانوس آرام و هند وجود دارند که نوع رفتار آنها بسیار صلح طلب است و از نوع مرجان های مهاجم نیستند. ولی زمانی که در آکواریوم های تپه مرجانی قرار می‌ گیرند برای اطمینان، بهتر است کمی با فاصله تر از بقیه مرجان ها قرار داده شوند.

شرایط نگهداری اپن برین باید چگونه باشد؟!

مرجان های اپن برین که در رنگهای مختلفی وجود دارند، هر کدام از این رنگ ها شرایط نگهداری خاص خود را دارا هستند و باید در نگهداری آنها نهایت توجه ممکن را به کار برد.

رنگ قرمز این مرجان ها در سایه یا مکانی با نور بسیار کم قرار داده می‌شود و نیازمند نور زیاد نیست اما رنگ آبی و سبز نیازمند ب نور زیادتری هستند و باید در مکان های پر نور تر قرار بگیرند.

مرجان های اپن برین مناسب قرار گیری بر روی شن نمی‌باشند به دلیل اینکه واکنش نشان می‌دهند، ممکن است بافت سخت شن، بافت نرمی که مرجان اپن برین دارد را از بین ببرد.

برای ماندگار بودن آب آکواریوم مرجان اپن برین اگر ماهانه آنرا تعویض میکنید، باید 20 درصد آب تعویض بشود و اگر دو هفته یکبارآب آنرا تعویض میکنید باید 10 درصد آن تعویض شود یا اگر هفتگی تعویض میکنید بهتر است 5 درصد آب را تعویض کنید.

اپن برین ها اگر چه در دریا و ساحل یافت می‌شوند در تپه های مرجانی نیز وجود دارند، این مرجان ها برای چسبید به سطوح، پوسته های صدف و یا اسکلت مرجان هایی که مرده هستند را انتخاب می‌کنند که در تپه های مرجانی وجود دارند.

این مرجان ها علاقه مند به ماسه هایی هستند که دانه های متوسط دارند و میزان کلسیوم، استرونتیوم و عناصر های دیگر در حد وسط قرار گرفته باشند.

تغدیه اپن برین چیست؟!

مرجان اپن برین توانایی این را دارد که با فتوسنتز کردن مقداری از نیاز غذایی خود را بدست آورد و نور کافی برای عملیات فتوسنتز مورد نیاز ا‌ست اما اگر نور کم باشد میزان فتوسنتز کم می‌شود و قدرت مرجان ها برای ترشح کربنات کلسیم  و همچنین ایجاد آب سنگ کاهش پیدا می‌کند ولی بهتر است برای رسیدگی به آنها در هفته یک یا دوبار از غذاهایی مانند نوزاد میگو یا غذاهای گوشتی دیگر در تغذیه شان استفاده شود.

همچنین مایع های غنی شده که دارای میکرو پلانکتون های مختلف هستند می توانند در تغذیه اپن برین ها مورد استفاده قرار بگیرد.

 

دسته‌بندی