مرجان ( LPS )

مرجان ال پی اس چیست؟

مرجان‌ها از خویشاوندان شقایق‌های دریایی و بی‌مهرگان محسوب می‌شوند. این موجودات از شاخه کیسه‌تنان دریایی هستندو به صورت کلونی زندگی می‌کنند. آن‌ها از کلونی‌هایی با تعداد بالای پولیپ یکسان و همانند‌یکدیگر شکل گرفته‌اند.

 همه این جانوران دریایی دارای پولیپ می‌باشند. هر پولیپ یک جانور کیسه مانند است که اکثرا چند سانتی متر ارتفاع و چند میلی متر قطر دارد. دهان پولیپ از تجمع شاخک‌ها در دهانه مرکزی شکل می‌گیرد.‌ غذای بیشتر مرجان‌ها از مواد مغذی چرخان تاژکداران و برخی از آن‌ها با خوردن پلانکتون‌ها و ماهی‌های کوچک با کمک سلول‌های گزنده روی شاخه‌هایشان تامین می‌شود.

 حدود شش هزار گونه مرجان در دنیا وجود دارد که به دو گروه سخت و نرم تقسیم شده و تفاوت آن‌ها در تعداد شاخه‌های هر پولیپ است.  Lpsها نوعی مرجان هستند که در این مقاله می‌خواهیم اطلاعاتی از آن‌ها را در اختیار شما قرار دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

 مشخصات مرجان‌های Lps

این دسته از مرجان‌ها شباهت بسیار زیادی به ترکیب یک مرجان سنگی پولیپ کوچک و یک مرجان نرم تن دارند. مرجان Lpsدارای اسکلت سنگی متشکل از پولیپ‌های گوشتی بزرگ و کربنات کلسیم است.  محبوب‌ترین مرجان‌ها عبارتند از: گلکسی، مرجان ظرافت، چکشی، تخم‌قورباغه، آکان، حباب، لوپوس، مرجان‌های مغزی، شیپوری، مرجان‌های بشقاب قارچی.

 نگهداری مرجان‌های LPS باید چگونه  باشد؟

مرجان Lpsرنگ‌ها و تنوع بالایی دارد و برای آکواریوم‌ آب شور مناسب هستند. این‌گونه از مرجان‌ها در نور متوسط تا کم و در آب‌های کم عمق و کدر و با غذاهای غنی از پروتئین رشد می‌کنند. آن‌ها شرایط رشد آسانی دارند و برای افراد مبتدی و علاقه‌مند مناسب هستند. چند نکته برای نگهداری آن‌ها وجود دارد که ما در ادامه را معرفی می‌کنیم.

 شرایط آب اولین نکته است. این نوع مرجان‌ها با اینکه مقاوم هستند اما به محیط آبی سالم برای زندگی نیاز دارند. وجود آمونیاک و نیتریت برای مرجان‌ها بسیار خطرناک و کشنده است و شما باید به‌طور منظم این مواد را چک و آزمایش کنید که مقدار آن‌ها بالا نرود. این‌گونه برای ساخت اسکلت خود به کربنات کلسیم نیاز دارد و وجود این ماده بسیار ضروری است. توجه داشته باشید که این ماده در آبی که زندگی می‌کنند حتما وجود داشته باشد.

 مسئله دیگر جریان آب‌است، مناطقی که جریان آب کافی ندارند باعث مشکلات سلامتی برای مرجان‌ها می‌شوند که به آن منطقه مرده می‌گویند‌. در این نواحی آب راکد و مواد مغذی به حد کافی وجود ندارد. مرجان‌هایی را که خریداری می‌کنید حتما آزمایش کنید زیرا در جریان‌های آب متفاوتی زندگی‌می‌کنند اما بیشتر آن‌ها به جریان آب متوسط عادت دارند.

و آخرین موضوع شرایط نوری‌ می‌باشد، نور زیاد باعث مرگ مرجان‌های Lps می‌شود پس برای نگهداری از آن‌ها از ابتدا نور کم را امتحان کنید. این گونه از مرجان‌ها فتوسنتزی هستند و نور یک وسیله سرگرم کننده برای آ‌ن‌ها محسوب می‌شود.

 تغذیه مرجان Lps چیست؟

مرجان‌ها حیواناتی هستند که مانند سایرین نیاز به غذا دارند. آن‌ها انرژی نور را در داخل سلول‌های خود به غذا تبدیل می‌کنند. بعضی دارای پولیپ‌های گوشتی هستند که برای گرفتن غذا طراحی شده‌اند. نوعی از آن‌ها که دهان کوچک دارند غذاهای مایع و پودری می‌خورند شما می‌توانید به این گونه ماهی مرکب، کیل، غذای پلت و میگو بدهید.

در سراسر اقیانوس‌ها و دریاها گونه‌های مختلف از مرجان آب شور وجود دارد که دارای خاصیت‌های گوناگون بوده و زیبایی فراوانی دارند. در رابطه با این موجودات اطلاعات متفاوتی  دسترس می‌باشد. در این مقاله ما در مورد یک گونه خاص آن‌ها مطالبی را برای شما جمع آوری کرده‌ایم، مانند شرایط نگهداری، شرایط غذایی و دیگر موارد و‌ امیدواریم برای شما مفید بوده باشند.


تمامی عکسها زیر نور سفید و بدون کوچکترین ادیت و افکت میباشد