قبل از اینکه به مرجان ­های نرم بپردازیم بد نیست مروری در رابطه با انواع کلی آن انجام بدهیم.  مرجان­ ها حیوانات کوچک و شبیه شقایق کوچکی به نام پولیپ هستند که می­توانند کلونی تشکیل دهند. این پولیپ ­ها با هم یک اسکلت مشترک را تشکیل می ­دهند. این موجودات در خانواده بزرگ جانوران گزنده طبقه بندی می­شوند.

صخره­ های دریایی از انبوهی از گونه­ های مرجانی تشکیل شده­ اند که با هم یک اکوسیستم را تشکیل می­ دهند. یعنی یک محیط طبیعی بسیار خاص که از گیاهان و حیوانات مختلف تشکیل شده است. صخره‌ های دریایی به عنوان پناهگاه، ذخایر غذایی برای بسیاری از ساکنان آن عمل می­کنند. از کوچک‌ترین جلبک‌ ها گرفته تا ماهی‌ ها و بی‌مهرگان متعدد.

مرجان­های دریایی در شکل گیری مهم­ترین و پیچیده­ ترین اکوسیستم ­های روی کره زمین شرکت می­کنند. صخره ­های دریایی که خانه هزاران جلبک، بیش از 4000 گونه ماهی و هزاران حیوان دیگر است.

این موجودات به سختی 0.2 درصد از اقیانوس‌ها را پوشش می‌دهند. اما 30 درصد از تنوع زیستی دریایی را در خود جای داده­اند. اکوسیستم آن‌ها از طریق ماهیگیری به طور مستقیم برای 500 میلیون نفر در سراسر جهان زندگی می­کنند.

آن‌ها یک جاذبه توریستی بزرگ هستند و بخش قابل توجهی از درآمد اقتصادی مناطق گرمسیری که در آن یافت می‌شوند را ایجاد می‌کنند. استرالیا، اندونزی، فیلیپین، بیش از صد کشور از این گردشگری بهره می‌برند.

 انواع مرجان ­های نرم

 انواع مرجان ­ها

مرجان­ها به دو دسته نرم و سخت تقسیم می­شوند که در ادامه به این دو می­پردازیم.

معرفی مرجان سخت

این موجودات سنگی که مرجان‌ سخت نیز نامیده می‌شود سازنده‌ترین صخره‌های دنیای مرجان‌ها هستند. بیشتر این عجایب سنگی شب­ها تغذیه می‌کنند. پولیپ­های خود را گسترش می­دهند و از نماتوسیست­ های خود برای نیش زدن پلانکتون ­های در حال عبور یا ماهی ­های کوچک استفاده می­کنند که آن‌ها را به دهان خود منتقل می­کنند. طعمه بلعیده می­شود. این مرجان‌ها می­توانند هم به صورت جنسی و هم غیرجنسی تولید مثل کنند.

تولیدمثل جنسی زمانی اتفاق می‌افتد که اسپرم و تخمک در یک رویداد تخم‌ریزی انبوه آزاد می‌شوند. یکی از تخم‌ها بارور می‌شود و لارو تولید می‌شود. تولید مثل جنسی اجازه می­دهد تا کلنی­های مرجانی در مکان­های جدید تشکیل شوند.

تولید مثل غیرجنسی از طریق تقسیم، که در آن یک پولیپ به دو قسمت تقسیم می‌شود. یا زمانی که پولیپ جدیدی از کنار پولیپ موجود رشد می‌کند، جوانه می‌زند. هر دو روش منجر به ایجاد پولیپ­ های ژنتیکی یکسان و رشد یک صخره دریایی می‌شود.
مرجان قارچی

معرفی مرجان نرم

مرجان­های نرم اکوسیستم ­هایی هستند که از موجودات بیولوژیکی به دست می ­آیند. آن‌ها عمدتاً از مرجان­ های سنگی سیمانی ساخته شده از کربنات کلسیم تشکیل شده­اند. بافت‌های این موجودات نرم حاوی اسکلریت‌هایی هستند که شبیه پین‌های ریز یا سوزن‌های جوجه تیغی هستند.

مرجان‌های نرم زمانی صرفاً روکشی از صخره‌ها در نظر گرفته می‌شدند که بی‌شباهت به فرش‌های زنده اقیانوسی نبود. زمانی که یک کلنی مرجانی نرم متلاشی شد، تصور می‌شد که اسکلریت‌ها، هر کدام کمتر از 1 میلی‌متر، پراکنده می‌شوند و همراه با صدف‌ها، خارهای خارپشت دریایی و سایر مواد کوچک‌تر روی بستر دریا جمع می‌شوند.

 اما در واقع، آن‌ها در سراسر اکوسیستم صخره‌ها یکپارچه هستند و خانه ای برای موجوداتی مانند ماهی، حلزون‌ها، جلبک‌ها و بسیاری دیگر فراهم می‌کنند. در خارج از محیط دریایی، مرجان‌های نرم نیز برای محافظت از زیستگاه انسانی ما کار می‌کنند.

 سنگ‌ها و ساختارهای صخره‌ای ساخته شده از اسکلریت­های مرجانی نرم سیمانی که در نزدیکی سواحل تشکیل می‌شوند، به عنوان موج‌شکن‌های طبیعی عمل می‌کنند و از زمین در برابر فرسایش توسط دریا یا اقیانوس در طول طوفان یا طوفان محافظت می‌کنند.مرجان قارچی

آشنایی با انواع مرجان­ های نرم

 حال که با مرجان­های نرم آشنا شدید بد نیست تا با انواع آن­هم آشنا شوید:

  • Zoanthids

انواع زیادی از zoanthid موجود است که در همه رنگ‌ها و الگوها هستند. این تنوع می‌تواند باعث شود که برخی از زئوانتیدها هزاران دلار به فروش برسند. این مرجان‌ها به دلیل بسته شدن هفته­ها در یک زمان بدون هیچ دلیلی بدنام هستند.  آن‌ها می‌توانند به سرعت مرجان‌های دیگر را بیش از حد رشد دهند و پالیتوکسین بالقوه آن‌ها می‌تواند برخی از علاقه‌مندان را منصرف کند.

  • مرجان قارچ

مرجان‌های قارچی از منحصربه فردترین انواع هم نوع خود هستند که می‌توانند تمرین خوبی برای صخره‌داران مبتدی باشد. این موجودات همچنین دارای توانایی تکثیر راه رفتن هستند و تکه‌هایی از خود را برای ایجاد قارچ‌های جدید ترک می‌کنند. این می‌تواند به سرعت منجر به رشد بیش از حد شود که گاهی اوقات کنترل آن دشوار است.
مرجان زئوانتید

  • Toadstool Leather Coral

مرجان‌های قارچی از ساده‌ترین شکل مرجان نرم هستند که می‌تواند تمرین خوبی برای صخره‌داران مبتدی باشد. این موجودات همچنین دارای توانایی تکثیر راه رفتن هستند و تکه‌هایی از خود را برای ایجاد قارچ‌های جدید ترک می‌کنند. این می­تواند به سرعت منجر به رشد بیش از حد شود که گاهی اوقات کنترل آن دشوار است.