مرجان سنگی چیست؟

در سر تا سر کره زمین، موجودات زیادی در حال رشد و نمو هستند که شاید حتی نتوانید برخی از آن‌ها را در ذهن خود بگنجانید. تمامی موجودات، در زیر دریاها، روی خاک و حتی در هوا هم در حال زندگی هستند. یکی از این پدیده‌ها که در کف دریاها و اقیانوس‌ها رشد می‌کند، مرجان است. مرجان سنگی یکی از انواع مرجان بوده که خود دارای انواع مختلفی است. صخره‌های مرجانی پوشیده از مرجان‌های گوناگون‌اند که می‌توان گفت یکی از دلایل رنگی بودن زیر آب دریا، همین موجودات خارق‌العاده هستند. صخره‌های مرجانی برای رشد و تکثیر به زمان زیادی نیاز دارند.

مرجان‌های موجود در دریاها و اقیانوس‌ها، نقش موثری را ایفا می‌کنند؛ وجود این موجودات برای حفظ سلامت محیط زیست، امری ضروری است. مرجان‌ها برای زنده ماندن نیاز به شرایط خاصی دارند؛ دمای آب باید به اندازه‌ای باشد که گرم محسوب شود، آب باید شور و همچنین تمیز باشد. در غیر این صورت، صخره‌های مرجانی به راحتی از بین می‌روند. مرجان‌های سنگی هم برای زیستن نیاز به این محیط آماده دارند. برای اینکه بیشتر با این نوع از موجودات دریایی آشنا شوید، بهتر است ما را در ادامه مقاله همراهی کنید.

 ویژگی‌های منحصر به فرد مرجان‌های سنگی 

 ویژگی‌های منحصر به فرد مرجان‌های سنگی

صخره‌های مرجانی سنگی معمولا در آب‌های کم عمق رشد بهتری دارند. به این نوع از مرجان‌ها، مرجان قُبّه‌ای هم می‌گویند که دلیل نام‌گذاری آن‌ها به این اسم، شکل ظاهری آن‌ها است. در واقع قُبّه به معنای بنایی است که سقف گرد و برآمده داشته باشد. می‌توان گفت شکل این نوع مرجان‌ها هم به همین صورت است. این گونه از موجودات دریایی در خانواده مرولینیده قرار می‌گیرند که کُلُنی دار هستند. اگر با این سوال مواجه شدید که مرجان‌های سنگی بیشتر در کجا یافت می‌شوند، باید بگوییم این نوع از مخلوقات معمولاً در آب‌های اقیانوس هند و اقیانوس آرام رشد می‌کنند.

شرایط زیستن صخره‌های مرجانی سنگی به این شکل است که حتماً باید در آب‌های اقیانوس‌های گرمسیری زندگی کنند. نوع این صخره‌های به حالتی است که معمولاً به صورت پراکنده و جدا از هم قرار می‌گیرند. این مرجان دارای دیسک‌های دهانی پولیپ بوده که رنگ آن متفاوت از رنگ خود مرجان است. معمولاً مرجان سنگی را می‌توانید در رنگ‌های زرد کمرنگ، کرم یا سبز ببینید. این موجودات برای زیستن نیاز به غذا دارند. خوراک مرجان‌ها، پلانکتون‌های زوکسانتلای است.

آشنایی با انواع مرجان سنگی

 مرجان‌های سنگی در زیر آب دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام رنگ، زیبایی، جذابیت و شکوه منحصر به فرد خود را دارد. در ادامه قصد داریم چند نوع از مرجان‌های سنگی که به صورت صخره‌های مرجانی یافت می‌شوند را نام برده و توضیح دهیم.

مرجان ستونی

مرجان ستونی 

به این نوع از مرجان، استوانه دندروژیرا هم گفته می‌شود؛ دلیل نام‌گذاری این اسم، شکل استوانه‌ای آن است. در اغلب موارد ارتفاع این ستون‌های مرجانی به 8 فوت هم می‌رسد. این نوع مرجان‌ها تمایل دارند به صورتی رشد کنند که بینشان دره‌هایی ایجاد شود. آن‌ها به صورت مستقیم رشد کرده و هیچ شاخه اضافه‌ای ندارند.  

مرجان صلب

اسم این نوع از مرجان از روی شاخ‌های گوزن بالغ نر گرفته شده است؛ چراکه این دو، شباهت زیادی به یکدیگر دارند. این نوع از مرجان سنگی، معمولاً محل زیستگاه ماهی‌های ریز و درشت دیگر است. محل رشد صخره‌های مرجانی صلب در کارائیب و اقیانوس اطلس غربی بوده که در مقایسه با مرجان‌های دیگر، رشد بسیار سریعی دارد. شکل ظاهری این مرجان‌ها به آن‌ها این امکان را می‌دهد که از خود در برابر عوامل خطر آفرین محافظت کنند.

مرجان گل کلم

مرجان گل کلم

با توجه به شکل ظاهری این نوع از مرجان، متوجه می‌شوید که دلیل اصلی نام‌گذاری آن به این اسم چیست! در بخش‌های قبل گفتیم که معمولاً مرجان‌های سنگی به رنگ‌های سبز، زرد یا کرم هستند، اما لازم است بدانید این نوع از مرجان سنگی، بر خلاف گونه‌های دیگر، دارای رنگی صورتی و بنفش است. همین موضوع باعث زیبایی خارق‌العاده و چشمگیر آن شده است.

مرجان مغز  

مرجان مغز ( BRAIN CORAL )

از آن‌جایی که گونه‌های دیگر مرجان سنگی به دلیل شباهت به چیزی نام‌گذاری شده‌اند، این گونه هم به دلیل شباهت آن به مغز، به این اسم شناخته می‌شود.  شاید این موضوع که این گونه از مرجان آب شور یعنی صخره‌های مرجانی مغزی حدوداً 900 سال عمر می‌کنند، برایتان شگفت انگیز باشد. یکی از علت‌های اصلی طول عمر زیاد این موجودات، می‌تواند شکل ظاهری آن‌ها باشد که در برابر طوفان‌های دریایی، مقاومت بالایی دارند.