مرجان آب شور یکی از بهترین موجودات برای زندگی در آکواریوم‌ آب شور محسوب می‌شوند. در این مقاله به توضیح کاملی از آن‌ها می­پردازیم. اگر علاقمند به آکواریوم و گونه ­های مختلف ماهی­ ها و نرم تنان هستید؛ این مقاله را از دست ندهید و با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

ویژگی های آب شور (آب شور چیست؟)

اگر محدوده شوری آب 30-50 ppt باشد؛ به آن آب شور می‌گویند. مزه شوری آب به دلیل یون‌های کلر است، اما این مزه تحت تاثیر کاتیون‌های آب می‌باشد و به غلظت آن‌ها بستگی دارد. آب شور را می‌توان با تدابیر خاصی برای کشاورزی استفاده کرد.

وجود نمک در این محلول باعث شده از آب شور برای درمان برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های پوستی استفاده ‌شود. خوردن بیش از حد آب شور می‌تواند برای بدن مضر باشد. اما شنا کردن در آب شور اثرات درمانی دارد.

معرفی مرجان آب شور

در ادامه این مقاله به معرفی دوتا از گونه های معروف مرجان آب شور می پردازیم. این گونه ها عبارتند از:

مرجان تورچ

مرجان تورچ

 مرجان های تورچ یکی از محبوب‌ترین مرجان LPS‌ ها است. این مرجان توسط Chamisso و Eysenhardt در سال 1821 تشریح شد. رنگ این مرجان در مکان‌های مختلف، متفاوت است. گونه‌های متعلق به آب‌های عمیق دریا؛ قهوه‌ای رنگ با نوک‌های سفید، خاکستری مایل به آبی با نوک سبز روشن هستند.

مرجان تورچ در اقیانوس آرام، هند، فیجی، استرالیا و جزایر سلیمان زندگی می‌کند. این موجود دارای نیش‌هایی است که در شکار برخی موجودات و محافظت از خود کمک می‌کند. از قرار دادن مرجان‌های دیگر در کنار این گونه باید خودداری کرد، زیرا می‌تواند شاخک‌های خود را تا 25 سانتی متر گسترش داده و مرجان‌های اطراف را نیش بزند. البته، مرجان‌های تورچ به طور مسالمت‌آمیز علیه گونه‌های مشابه عمل می‌کنند و می‌توان آن‌ها را در کنار هم نگهداری کرد.

مرجان شقایق سنگ

مرجان شقایق سنگ (Alveopora)

مرجان شقایق (Alveopora) یکی از مرجان‌های LPS است. دسته Alveopora توسط Blainville در سال 1830 تشریح شد و دارای 27 گونه است. شقایق سنگ‌های Alveopora اغلب بومی اقیانوس هند، اقیانوس آرام، فیجی، جزایر سلیمان و استرالیا هستند.

گونه‌های تکثیری این مرجان از طریق تجارت آکواریومی در دسترس می‌باشند. هر کدام از شاخک‌های شقایق Alveopora دارای 12 گلبرگ است و می‌تواند تا 30 سانتی متر رشد کند. در حالی که شقایق سنگ‌های Goniopora دارای 24 گلبرگ است. همچنین پلیپ‌های Goniopora، بزرگ‌تر از Alveopora می‌باشد.محل زندگی مرجان آب شور

محل زندگی مرجان آب شور و شرایط نگهداری از مرجان آب شور

نوع مرجانی که به آکواریوم خود اضافه می‌کنید؛ باید با ماهی‌های موجود در آکواریوم، سازگار باشد. به یاد داشته باشید که درمان ماهی‌های بیمار نه تنها برای مرجان‌ها مفید است، بلکه گاهی آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

شما قطعا به یک آکواریوم کوچک برای نگهداری از ماهی‌ها و مرجان‌ها نیاز دارید. هنگام اضافه کردن مرجان آب شور به آکواریوم، باید از سالم بودن ماهی‌های خود اطمینان حاصل کنید. درست است که مرجان‌های آب شور می‌توانند در آکواریوم‌های جدید به خوبی زندگی کنند. اما مطالعات نشان می‌دهد که مرجان‌هایی که در آکواریوم‌های افتاده‌تر و پایدارتر قرار می‌گیرند؛ امید به زندگی بالاتری دارند.

جلبک‌های آبی به ندرت در آکواریوم‌هایی با عمر بالای 6 ماه دیده می‌شوند. از طرف دیگر بیش‌تر جلبک‌های سرخ هستند که درون آن‌ها رشد می‌کنند. این دو عامل نشان دهنده آمادگی آب آکواریوم برای حضور جلبک‌ها است. بدون شک تمامی آکواریوم‌های مرجانی تازه راه اندازی شده می‌توانند دچار شکوفایی جلبکی شوند. اما این موضوع چندان مهم نیست و به راحتی می‌توان با آن کنار آمد.

با این حال، در این دوره مرجان‌های نرم و ظریف‌تر را به آکواریوم اضافه نکنید. پس از اطمینان از پایداری آب آکواریوم، می‌توانید مرجان‌های آب شور را اضافه کنید.

سخن پایانی

یادداشت‌ها و مشاهدات مربوط به مرجان آکواریوم تان را یادداشت کنید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. این به شما کمک می‌کند تا در مورد مرجان‌های آب شور اطلاعات بیش‌تری کسب کنید و دیگران را تشویق کنید تا بیش‌تر در مورد مرجان‌های آب شور بدانند.