املاح و لوازم

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

املاح و لوازم

لوازم مورد نیاز برای آکواریوم آب شور

آشنایی شما با لوازم آب شور چقدر است؟ آیا قصد راه اندازی یک آکواریوم آب شور را دارید؟ پس باید بدانید که گزینه‌های فراوانی در مورد تجهیزات آکواریوم وجود دارد. واقعیت این است که بسیاری از این تجهیزات، ضروری نیستند. بسیاری از این لوازمدر واقع فقط یک سری از وسایل جانبی هستند. در این مقاله با تعدادی از این تجهیزات آکواریوم آب شور و  کاربرد آن‌ها آشنا می‌شوید.

تفاوت آکواریوم آب شور و آب شیرین

همان طور که از نام این دو نوع آکواریوم پیداست، یک آکواریوم آب شور حاوی آب شور و یک آکواریوم آب شیرین از آب شیرین استفاده می‌کند.  هر دو نوع آکواریوم مزایا و چالش‌های خود را دارند و البته هر دو، جلوه‌ای فوق العاده و خیره کننده برای اتاق شما هستند. با این حال، تعدادی از جنبه‌ها وجود دارد که این دو را از هم متمایز می‌کند.

وقتی نوبت به انتخاب آکواریوم مورد نظر می‌رسد، همه چیز فقط توجه به زیبایی شناسی آن نیست. هزینه و نگهداری آکواریوم، دو عامل اصلی هستند که باید در نظر بگیرید. ماهی‌های آکواریوم آب شیرین نسبت به ماهی‌ آب شور بسیار مقاوم ‌تر و به طور کلی ارزان‌تر هستند. اگر مشکلی در نگهداری از محیط آکواریوم رخ دهد، موجودات آب شیرین نسبت به آب شور کمتر شکننده هستند.

این ماهی‌ها، همچنین می‌توانند پرخاشگری بیشتری داشته باشند، به خصوص اگر ماهی مانند پیرانا را انتخاب کنید. انواع گوناگونی از سنگ‌ها، چوب‌ها، گیاهان و ماسه‌ها را می‌توان مطابق با سلیقه خود می‌توانید پیاده کنید. همانطور که احتمالا می‌دانید، یک آکواریوم آب شور، به ویژه یک آکواریوم صخره ای، بازسازی شگفت انگیزی از اقیانوس است در عوض، لوازم آب شور  گران‌تر و نگهداری آنها نسبت به همتایان آب شیرین خود کمی مخاطره آمیزتر است.

 با خرید لوازم آب شور مناسب می‌توانید گونه‌های ماهی‌های گرمسیری، مرجان‌ها، اسفنج‌ها، شقایق‌ها و دیگر ارگانیسم‌هایی که معمولا در اقیانوس زندگی می‌کنند را جمع آوری کنید.  

آکواریوم آب شیرین محل زندگی گونه‌های ماهی سردآبی یا گرمسیری و گیاهان آبزی است که نمی‌توانند شوری را تحمل کنند. یک آکواریوم آب شور معمولا به مراقبت و نگهداری بیشتری از آکواریوم آب شیرین نیاز دارد.

شما باید روزانه، هفتگی و ماهانه کار نظافت را انجام دهید تا آکواریوم را سالم نگه دارید، بنابراین باید مطمئن باشید که برای آن میزان  نگهداری و توجه، وقت دارید. برخی از گونه‌های آب شور در رابطه با رژیم غذایی بسیار پرهزینه هستند و تهیه این موارد هم از نظر غذا و هم از نظر زمان بسیار گران است.

موارد استفاده از آکواریوم آب شور

راه اندازی و خرید لوازم آب شور می‌تواند دلهره آور به نظر برسد. با این حال، با راهنمای گام به گام ما خیلی سخت نیست. زمانی که ماهی خود را به آکواریوم اضافه کردید و از آن لذت بردید، ارزشش را دارد.

احتمالا بهترین چیز در مورد آکواریوم آب شور، تنوع ماهی و سایر موجودات است که می‌توانید در این نوع آکواریوم نگهداری کنید. علاوه بر انبوهی از ماهی‌های غیرمعمول با رنگ‌های شاد و زیبا، می‌توانید چیدمان فوق‌العاده‌ای از میگو، شقایق، مرجان و سایر موجودات دیدنی را جمع‌آوری کنید.

تماشای آکواریوم آب شور بسیار زیبا و جذاب است، اما همان‌طور که اشاره شد خرید ماهی‌های دریایی آب شور، معمولا بسیار گران‌تر از گونه‌های آب شیرین است.

سطح مناسب شوری و کیفیت عمومی آب برای راه اندازی سالم آکواریوم دریایی آب شور  ضروری است. بسیاری از ماهی‌های آب شور ظریف هستند، بنابراین میزان مرگ و میر آن‌ها می‌تواند بالا باشد که با توجه به هزینه‌هایی که برای جایگزینی این ماهی‌ها می‌شود، این امری ناراحت‌کننده است.

فیلتر اکواریوم آب شور

یکی دیگر از لوازم آب شور، فیلتر است. به علت تنوع فیلترهای مختلف آکواریوم آب شور ، انتخاب صحیح آن، کار بسیار سختی است. ماهی‌های آب شور و حیوانات دریایی در مورد کیفیت آب نیازهای کاملا متفاوتی نسبت به ماهی‌های آب شیرین دارند.

آنها نسبت به شرایط آب بسیار حساس‌تر هستند و کیفیت پایین آب می‌تواند به سرعت منجر به فاجعه شود. درک اینکه هر نوع فیلتر چه کاری انجام می‌دهد می‌تواند به شما در انتخاب فیلتر آب شور مناسب که نیازهای شما را برآورده کند، مفید است.

اگرچه وظیفه اصلی فیلتر آکواریوم تمیز کردن آب است، اما فیلترها مزایای دیگری نیز دارند. یک فیلتر، آب موجود در آکواریوم را در گردش نگه می‌دارد.

ماهی‌ها و جانداران دریایی در زیستگاه طبیعی خود در میان جزر و مد جریان‌های اقیانوسی زندگی می‌کنند. فیلتر کمک میکند تا آب موجود در آکواریوم شما راکد نشود. همچنین منبع ثابتی از هوا را در جریان آب نگه می‌دارد.

همانطور که اشاره کردیم، نوع فیلتری که می‌خواهید بخرید اولین قدم برای یافتن فیلتر مناسب است. همچنین باید تصمیم بگیرید که به چه اندازه فیلتری نیاز دارید.

اندازه آکواریوم توصیه شده روی بسته فیلترها ذکر شده و نسبتا دقیق است. اما، این اطلاعات بر اساس شرایط ایده آل آکواریوم است. بنابراین، به طور کلی توصیه می‌شود که بزرگترین فیلتری که می‌توانید خریداری کنید.

فیلترهای مکانیکی آکواریوم

فیلتر مکانیکی، یکی از لوازم آب شور و احتمالا رایج ترین نوع فیلتر آکواریوم است. این نوع فیلتر، در حالی که این یک انتخاب ایده آل برای آکواریوم آب شیرین است، با این حال، برای لوازم آب شور خیلی مناسب نیست. یک فیلتر مکانیکی به سادگی زباله‌های شناور در آب را فیلتر می‌کند.

فیلتر‌های شیمیایی آکواریوم

سیستم‌های تصفیه شیمیایی معمولا از زغال چوب فعال یا معمولی برای حذف ناخالصی‌های محلول در آکواریوم استفاده می‌کنند. این نوع فیلتر سموم موجود در آب را از بین می‌برد. اما، می‌تواند سایر مواد شیمیایی ناخواسته مانند فلزات سنگین و کلر را نیز حذف کند. با این حال، اگر نیاز به داروسازی تانک خود دارید، باید زغال چوب را جدا کنید تا دارو را جذب نکند، می‌توانید پس از اتمام درمان، از فیلتر برای حذف هر دارویی که در آب باقی مانده، استفاده کنید.

فیلترهای آکواریوم بیولوژیکی

فیلتر آکواریوم بیولوژیکی مهمترین روش فیلتراسیونی است که می‌توانید در مخزن آب شور استفاده کنید. اگر چه فیلتر تبدیل به محل نگهداری باکتری‌ها می‌شود، اما باکتری خوبی است که به عنوان باکتری نیتریفیک شناخته می‌شود. این باکتری مواد ناخواسته موجود در آب را جذب می‌کند. این فیلتر، محصولات زائد خود را تولید و محیط ایده آلی را برای رشد باکتری‌های ضروری ایجاد می‌کند.

روشنایی آکواریوم آب شور

نورپردازی آکواریوم آب شور یکی از مهمترین لوازم آب شور در هر راه‌اندازی آکواریوم آب شور است. نور مناسب برای شادی مرجان‌ها و سایر حیوانات است. سه نوع روشنایی  فلورسنت، متال هالید و LED وجود دارد.

سنگ زنده و بستر مناسب آب شور

سنگ زنده باکتری‌های مفید بیشتری را وارد آکواریوم کرده و به تمیز نگه داشتن آن کمک می‌کند، زیرا باکتری‌ها آمونیاک و نیتریت‌ها را به نیترات سمی کمتر تجزیه می‌کنند. اگرچه برخی از مردم ممکن است هنگام تهیه لوازم آب شور شک داشته باشند زیرا سنگ زنده هزینه بیشتری را به آکواریوم اضافه می‌کند، اما در حالت کلی، واقعاً این هزینه خیلی زیاد نیست.

اساس هر آکواریوم صخره ای، سنگ و تخت آن است. این لوازم آب شور نه تنها برای ظاهر، بلکه برای سلامت سیستم نیز بسیار مهم هستند. از آنجایی که نمی‌توان آن‌ها را پس از کارکردن مخزن و پر کردن ماهی‌ها به راحتی تعویض کنند، بسیار مهم است که این قسمت آکواریوم را ابتدا تنظیم کنید.

سنگ زنده پایه و اساس هر آکواریوم آب شور پر رونقی به حساب می‌آید و پایه ای برای دکوراسیون آکواریوم آب شور است. وقتی نوبت به تزئین آکواریوم آب شور می‌رسد، سنگ زنده نیاز است. سنگ زنده ساخته شده از اسکلت‌های آراگونیت مرجان‌های مرده و سایر موجودات تشکیل شده است.

موج ساز آکواریوم آب شور

حرکت آب نه تنها برای معتبر جلوه دادن مخزن صخره‌ها مهم است، بلکه در حفظ سلامت مرجان‌ها و سایر ساکنان صخره‌ها نیز نقش دارد. موج سازها یکی از لوازم آب شور هستند و در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند. برای آشنایی با اصول اولیه موج ساز آکواریوم آب شور ادامه این مطلب را بخوانید.

وقتی صحبت از حرکت آب در آکواریوم می‌شود، سه نوع مختلف موج ساز وجود دارد. نوع اول آرام که یک جریان ثابت و یک جهت است.

این نوع جریان تولید شده توسط پاوره ها است. نوع دوم حرکت آب موجی و جریان قوی‌تری است که برای مدت زمان کوتاهی ادامه دارد و به دنبال آن جریان معکوس ضعیف‌تر است. نوع سوم حرکت آب آشفتگی که جریان تصادفی آب مخزن در جهات مختلف است.

این سخت ترین نوع جریان آب برای دستیابی به آن است.

هنگام نصب موج ساز توجه داشته باشید که جریان بیش از حد آب، ممکن است برای آکواریوم شما مضر باشد. برای سالم نگه داشتن لوازم آب شور باید بین جریان زیاد و کم آب مقابله کنید. اگر جریان آب خیلی کم باشد، مرجان‌های شما ممکن است مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکنند.

با این حال، اگر جریان آب خیلی زیاد باشد، ممکن است از رشد مرجان‌های شما جلوگیری کند. به الگوهای رشد مرجان‌های خود و همچنین رفتار ماهی‌های آکواریومی خود توجه کنید تا مشخص کنید آیا جریان آب در آکواریوم شما در سطح مناسبی است.


دسته‌بندی