نور برای آکواریوم آب شور ، بسیار مهم است. نورپردازی آکواریوم نقش مهمی ایفا می کند، بسیار بیشتر از اینکه صرفاً یک دنیای زیر آب را برای لذت تماشای شما روشن کند. روشنایی آکواریوم، انرژی و اکسیژن را برای اطمینان از سلامت کلی ماهی ها و رشد گیاهان و موجودات فتوسنتزی فراهم می کند. در واقع، نور برای رشد سالم ماهی ها، گیاهان، مرجان ها و باکتری ها ضروری است.

انواع لامپ آکواریوم

به طور معمول، برای تامین نور مورد نیاز ماهی ها و گیاهان، 10 تا 12 ساعت در روز کافی است. نصب یک تایمر یا یک واحد با زمان ‌بندی یکپارچه، می ‌تواند نورپردازی را آسان‌تر کند. به این نکته توجه داشته باشید که جلبک ها نیز دوست دار نور هستند. بنابراین اگر متوجه شروع رشد جلبک شدید، مدت زمان روشنایی آکواریوم را کاهش دهید.

روشنایی LED

نورپردازی ال ای دی که در دنیای آبزیان، روشنایی نسبتاً جدید است، به دلیل طراحی باریک، جلوه ها و رنگ های درخشان، دمای عملیاتی خنک و هزینه کم کارکرد، به سرعت مورد علاقه آکواریوم داران قرار گرفته است.

طیف گسترده ای از اندازه ها و رنگ، برای هر محیط آبی موجود است. LED ها همچنین در طول عمر خود رنگ ثابتی از نور تولید می کنند. این یک مزیت نسبت به چراغ های فلورسنت است که طی 3 تا 6 ماه تغییر در طیف رنگی را تجربه کرده و از رنگ سفید به سمت زرد تغییر می کنند.

روشنایی فلورسنت

رایج ترین نوع روشنایی آکواریوم آب شور، لامپ های فلورسنت است که به طور سنتی، ارزان ترین نوع محسوب می شود. برای ماهی ‌های آب شور مناسب بوده و در اندازه ‌های مختلف برای هر آکواریومی موجود است. لامپ های فلورسنت، لوله های دایره ای هستند و به دلیل بازتاب بخشی از نور ساطع شده به سمت بالا، دور از آکواریوم، ناکارآمد می باشند.

لامپ های ال ای دی برای آکواریوم

لامپ های فلورسنت T-5 HO (خروجی بالا)، نوع پیشرفته تری از لامپ های فلورسنت هستند. T-5 HO به طور تقریبی، دو برابر لامپ های استاندارد روشنایی دارند. این نوع روشنایی، در محیط‌های مخزن بزرگ ‌تر که نیاز به نفوذ روشن ‌تر، عمیق ‌تر و ترکیبی از انواع لامپ دارند، ایده‌آل است.

 لامپ های T-5 HO، به عنوان روشنایی آکواریوم، مقدار قابل توجهی گرما تولید می کنند. بنابراین، لازم است تا دمای داخل آکواریوم خود را به طور منظم کنترل کنید و در صورت لزوم چراغ های T-5 را خاموش نمایید.

لامپ متال هالید و تی 5 مناسب آکواریوم

بدون شک هنوز رایج ترین نوع روشنایی آکواریوم، نور فلورسنت به شکل لوله های بلند، T8 (سبک قدیمی، قطر بزرگتر) یا T5 (جدیدتر، قطر باریکتر) است. آنها دارای طول های مختلفی هستند و در داخل کاپوت مخزن قرار می گیرند. خروجی آنها را می توان با استفاده از یک بازتابنده قرار داده شده در قسمت پشتی و  برای زاویه دادن به نور بیشتر به داخل آکواریوم افزایش داد.

روشنایی آکواریوم با این نوع از نور فلورسنت، در طول موج‌ های مختلف موجود است. از جمله نور گرم‌ تر (مایل به قرمز)، مناسب برای ماهی‌های استوایی، لامپ ‌های شبیه‌ سازی نور روز، مناسب گیاهان در حال رشد و نمایش ماهی، لامپ‌ های گیاهی خاص، جهت آکواریوم‌ های پر کاشت و لامپ های دریایی (آبی) را می توان در نظر گرفت.

یک لامپ تمام طیف معمولی، دارای امتیاز بین 5000-6500K است و برای آکواریوم های کاشته شده، ایده آل خواهد بود. لامپ ‌های T5 نسبت به معادل ‌های قدیمی ‌تر T8 مزیت هایی دارند. آنها فشرده ‌تر هستند، نور روشن‌تری ساطع می‌کنند و تقریباً 25 درصد عمر بیشتری دارند.

لامپ های فلورسنت در آکواریوم

این نوع روشنایی آکواریوم، نسبت به انواع دیگر ارزان ‌تر است، به راحتی قابل دسترسی بوده و در طیف‌ های مختلف، متناسب با نیازهای فردی موجود است. نقاط ضعف آنها این است که نور فلورسنت گرما را ساطع می کند.

بنابراین ممکن است برای حفظ دمای آب مورد نظر شما نیاز به چیلر باشد. این لامپ ها به اندازه منابع نور مدرن تر مانند LED ها ماندگاری ندارند. توجه داشته باشید که اگرچه ممکن است لامپ ‌ها پس از 6 تا 12 ماه، همچنان به خوبی روشن شوند، اما ممکن است طیف نوری مناسبی را منتشر نکنند. اگر می‌خواهید شرایط بهینه را در یک مخزن حاوی گیاهان یا مرجان ‌ها حفظ کنید، نیاز به تعویض دارند.

نورپردازی متال هالید

در انواع روشنایی آکواریوم، نورپردازی متال هالید، از طریق یک قوس الکتریکی که از یک لامپ حاوی مخلوط گازی از بخار جیوه و هالیدهای فلزی (ترکیبات فلزات با برم یا ید) عبور می کند، روشنایی قدرتمندی ایجاد می نماید.

این نور با شدت بالا به اعماق آکواریوم ها نفوذ می کند و جلوه درخشانی مشابه LED ها می دهد. آنها ماندگاری طولانی دارند و هزینه های اجرایی پایینی را به خود اختصاص می دهند. با این حال، لامپ ها و واحدهای آنها، در مقایسه با سایر انواع روشنایی می توانند کمی گران باشند.

از آنجایی که این نوع روشنایی آکواریوم، گرمای زیادی تولید می کند، ممکن است به یک چیلر برای حفظ دمای آب در سطح قابل قبولی نیاز باشد. متال هالیدها با دمای رنگ 5500-6000K نور طبیعی خورشید را تکرار می کنند که مناسب آکواریوم های کاشته شده در آب شیرین هستند.

انواع روشنایی آکواریوم

لامپ هایی با درجه حرارت رنگ 10000-20000K برای صخره های دریایی ایده آل بوده و باعث رشد مرجانی غنی می شوند. اکثر واحدهای متال هالید، باید از سقف بالای مخزن آویزان شوند، اگرچه برخی از واحدهای کوچکتر، دارای وسایلی هستند که به شما امکان می دهند آنها را در بالای آکواریوم قرار دهید.

روشنایی رشته ای

اگر از روشنایی آکواریوم رشته ای قدیمی استفاده می کنید، روشنایی باید حدود 25 وات در هر فوت مربع در آب آکواریوم باشد. با این حال، نورهای رشته ای به چند دلیل منسوخ شده است:

  1. نورهای رشته ای در بیشتر موارد در نفوذ به آب زیر 12 اینچ، ناکارآمد هستند و به طور یکنواخت آکواریوم را روشن نمی کنند.
  2. آنها باعث گرمای بیش از حد شده و می تواند آب را بالاتر از دمایی که برای حفظ آن تنظیم کرده اید، گرم کند. سپس به آب اجازه می دهد تا زمانی که روشنایی خاموش می شود، خنک گردد.
  3. کارکرد روشنایی آکواریوم رشته ای در مقایسه با نورهای فلورسنت و LED بسیار گران است.
  4. لامپ های رشته ای طول عمر بسیار کوتاهی دارند و در صورت پاشیدن آب در حین روشن شدن، حتی می توانند بشکنند.

فواید روشنایی لامپ آکواریوم

نورپردازی آکواریوم برای تماشای ماهی، برای لذت تماشای آنها انجام نمی شود. نورپردازی آکواریوم، نقشی بسیار بزرگتر از این دارد. نور باعث سلامت ماهی شما می شود. علاوه بر این، اکسیژن و انرژی لازم برای رشد گیاهان و موجودات در آکواریوم را فراهم می کند. نورپردازی همچنین فرصتی را برای انتخاب فضای مخزن آکواریوم فراهم می کند.

نورپردازی مناسب گیاهان

روشنایی آکواریوم، برای ماهی ها و سایر موجودات زنده لازم است تا به روشی سالم رشد کنند. چهار چیز برای انتخاب نور برای آکواریوم مورد نیاز است که شامل ارزش وات، لومن، کلوین و PAR می باشد. وات، میزان انرژی مصرف شده را نشان می دهد.

لومن، میزان روشنایی نور را نشان خواهد داد. به عبارت دیگر میزان نوری که منبع ارائه می کند را نشان می دهد. کلوین رنگ نور را به نمایش می گذارد. هر چه این مقدار بزرگتر باشد، نور به آبی نزدیکتر است. هر چه مقدار آن کوچکتر بوده و به رنگ سفید نزدیکتر باشد، کمتر به زردی می گراید. PAR نشان دهنده تابش فعال فتوسنتزی است. به نوری در روشنایی آکواریوم اشاره دارد که برای رشد گیاهان و جلبک ها استفاده می شود.

منابع نور فلورسنت و LED به طور معمول، در روشنایی داخل آکواریوم استفاده می شوند. نور ال ای دی به دلیل طراحی باریک، دمای عملیاتی سرد و هزینه کم، اغلب در آکواریوم ها ترجیح داده می شود. انتخاب گسترده ای از LED برای انواع محیط های آبی وجود دارد. در آکواریوم های دارای گیاهان، منابع نور با دمای رنگ 6500 تا 7500k برای رشد سالم گیاهان توصیه می شود.

روشنایی مورد نیاز

برخلاف گیاهان، ماهی ها از نظر بیولوژیکی به نور نیاز ندارند. اگر در آکواریوم فقط ماهی وجود دارد، می توان از منابع نور با دمای رنگ 5500-6500K استفاده کرد. در دمای رنگ 8000 کلوین و بالاتر در روشنایی آکواریوم، از نورهای آبی رنگ فقط برای آکواریوم های آب شور استفاده می شود.

مقدار نور مورد نیاز شما به گیاهانی که در آکواریوم انتخاب می کنید، بستگی دارد. 20-40 لومن در لیتر برای این منظور، نیاز است. بنابراین، در این مورد، برای یک آکواریوم 40 لیتری به حداقل 800 لومن نور نیاز دارید.

ویژگی های منبع نور مناسب برای آکواریوم

یکی از انواع روشنایی ال ای دی برای آکواریوم ها، یک لوله شیشه ای ضد آب است که به آن اجازه می دهد در زیر آب قرار گیرد. این نوع از روشنایی آکواریوم، توسط فنجان های مکنده و پشت گیاهان لنگر انداخته  می شود. این می‌ تواند جلوه ‌ای درخشان به بینندگان بدهد و پرتوهای نور غیرمعمولی را که از پشت گیاهان و ویژگی‌ های صخره‌ای بیرون می‌آید، بتاباند.

نور ویژه دیگری که در دسترس علاقمندان به آکواریوم است، جلوه نورافکن است. برخی از آنها در بالای سطح برای برجسته کردن یک گیاه یا قطعه دکور استفاده می شوند. انواع دیگر نورهای افکت نقطه ‌ای را می‌توان در زیر آب لنگر انداخت که روی یک گیاه می‌درخشد یا جلوه‌های جالبی ایجاد می‌کند.

با نوآوری های مداوم روشنایی آکواریوم LED، یک نسخه کنترل از راه دور ارائه می شود که تنوع بی نهایت در رنگ و شدت آن را امکان پذیر می کند.

معمولاً در نورپردازی LED استاندارد ساخته شده، مدل مهتابی است. این چراغ ها در چرخه شب استفاده می شوند و به علاقمندان اجازه می دهند تا رفتار ماهی را در تاریکی مشاهده کنند. طول موجی که رنگ آبی را ایجاد می کند توسط انسان قابل مشاهده است. اما در چرخه خواب ماهی یا فعالیت های شبانه گروه تمیز کردن گربه ماهی، میگو و سایر چیزهایی که در شب بیرون می آیند، تداخلی ایجاد نمی کند.

عوارض نور بیش از حد

روشنایی آکواریوم نه تنها یک ویژگی طراحی شیک را برای آن ایجاد می کند، بلکه یک ضرورت عملی است. هم گیاهان و هم ماهی های آکواریوم، برای زنده ماندن به نور محیطی و مصنوعی نیاز دارند. البته کنترل آن آسان نیست. نور کافی نه تنها بد نیست، بلکه بیش از حد آن می تواند اکوسیستم را ناراحت کند.

نور زیاد در مخازن ماهی ،مشکل ساز است. گیاهان آکواریومی، نور را بهتر از ماهی تحمل می کنند، زیرا فقط از نور مورد نیاز برای رشد استفاده می نمایند. مسئله این است که جلبک ها، مواد مغذی اضافی را تغذیه می کنند و باعث تکثیر و افزایش آمونیاک به سطوح مضر می شوند. با استفاده بیش از حد روشنایی آکواریوم، رشد جلبک ها، گیاهان را در معرض خطر مرگ قرار می دهد. زیرا برگ ها را می پوشانند و از فتوسنتز آنها جلوگیری می کند.

با تامین نور مناسب برای گیاهان آکواریومی، ماهی های شما از اکسیژنی که گیاهان تولید می کنند، بهره مند می شوند. آنها همچنین CO2 را از آب حذف می کنند. به همین دلیل است که باید چراغ های خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

بنابراین، لازم است توجه داشته باشید که ماهی ها برای رشد و نمو نیاز به نور دارند. با این حال، گیاهان آکواریومی به اندازه ماهی ها به نور نیاز ندارند. این بدان دلیل است که آنها از روشنایی آکواریوم، برای فتوسنتز استفاده می کنند که به نفع همه موجودات موجود در مخزن است. گیاهان آبزی از نور آکواریوم، نور طبیعی خورشید، دی اکسید کربن و آب برای سنتز غذا استفاده می کنند.

لامپ آکواریوم چند ساعت باید روشن شود؟

بسته به گونه های گیاهی که در مخزن خود دارید، برخی از آنها به 12 ساعت نور نیاز دارند، اما بیشتر آنها به 8 تا 10 ساعت در روز احتیاج خواهند داشت. با این حال، اگر از تمام 12 ساعت روشنایی استفاده کنید، زمانی که مخزن از قبل در یک اتاق روشن و آفتابی قرار دارد، در معرض خطر تامین نور بیش از حد برای گیاهان و ماهی ها خواهد بود.

روشنایی آکواریوم با نور زیاد، نه تنها برای گیاهان مضر است، بلکه برای ماهی ها نیز ضرر دارد. این بدان دلیل است که باعث استرس در آنها شده و از خوابیدن ماهی ها جلوگیری می کند. اگر در خصوص نور کافی شک دارید، تا جایی که می توانید از شرایط طبیعی شبانه روزی استفاده کنید.

در حالت کلی، کافی است روزی 10-12 ساعت چراغ ها را روشن نگه دارید تا نور مورد نیاز آنها در آکواریوم تامین شود. برای کنترل این روال می توان از سوئیچ کنترل تایمر استفاده کرد. ضمن آنکه کارشناسان آکوارویال می توانند در این خصوص شما را راهنمایی کنند.