آکواریوم ها سطحی از آرامش را به محیط می آورند. آنها محیطی مناسب را برای رشد و زندگی ماهی ها ایجاد کرده و با کمی دقت و حوصله به سادگی می توان آکواریومی سالم و زیبا را برای خود فراهم نمود. اما هنگام راه اندازی آکواریوم، لازم است که نکات مهمی را در نظر داشته باشید.

قبل از هر کاری، بهترین مکان را برای آکواریوم تعیین کنید. این تجهیزات، باید دور از نور مستقیم خورشید، پنجره ها، درهای بیرونی، دریچه های حرارتی و تهویه مطبوع قرار گیرند. تغییرات سریع دما برای آبزیان بسیار استرس زا بوده و نور مستقیم خورشید ،به سرعت مخزن زیبای شما را به یک مزرعه جلبک سبز تیره تبدیل می کند.راه اندازی آکواریوم

راه اندازی و آماده سازی آکواریوم

راه اندازی آکواریوم را با شستشوی آکواریوم با آب گرم شروع کنید تا از ذرات داخل آن خلاص شوید. پایه آکواریوم را در جای خود قرار دهید و از تراز بودن آن مطمئن گردید. بررسی کنید که آب در هر چهار طرف از بالای پایه، فاصله ای یکنواخت داشته باشد.

یک آکواریوم نامتعادل می تواند بسیار خطرناک باشد. قرار دادن مخزن روی یک سطح ناهموار یا کج شده، خطر واژگونی، ترک خوردن یا نشت مخزن را افزایش می دهد. همچنین، در هنگام راه اندازی آکواریوم، اطمینان حاصل کنید که فضای کافی بین دیوار و پشت آکواریوم وجود دارد تا فیلترها و سیم ‌ها به اندازه کافی در موقعیت مناسب قرار بگیرند و امکان دسترسی آسان برای نگهداری فراهم باشد.

هزینه راه اندازی آکواریوم

هزینه های راه اندازی اولیه

یکی از نکته هایی که باید هنگام راه اندازی آکواریوم به آن توجه داشت، هزینه های آن است. برخی به دلایل پایین آوردن هزینه های آکواریوم، از تجهیزات و مواد نامرغوب و نامناسب برای این کار استفاده می کنند.

به کارگیری سنگ ریزه ها در آکواریوم می تواند تغییراتی را در شرایط و وضعیت آب ایجاد کند. همچنین، استفاده ناصحیح از چوب درختانی که مناسب آکواریوم نیستند، می تواند ضمن آلوده کردن آب، باعث مرگ ماهی ها شود. بنابراین، ضمن در نظر گرفتن هزینه های راه اندازی اولیه، همواره از موادی مناسب برای راه اندازی آکواریوم استفاده نمایید.

گونه های مختلف ماهی در آکواریوم

گونه های مختلف ماهی در آکواریوم

شناخت انواع ماهی ها

اگر آماده راه ‌اندازی آکواریوم هستید و شناخت انواع ماهی آکواریومی عالی می تواند در نگهداری مناسب از آن، شما را کمک نماید.

فرشته ماهی

فرشته ماهی، یکی از شناخته شده ترین گونه ها در دسته ماهی های آکواریومی هستند. این ماهی های جذاب از خانواده سیکلیدها می باشند و برای مخازن با حجم بالای 90 لیتر ایده آل هستند. فرشته ‌ماهی‌ ها می‌توانند تا حدود 15 سانتی ‌متر طول و 20 سانتی ‌متر قد رشد کنند و از آنجایی که رنگ ها و الگوهای متنوعی دارند، مطمئناً نمایش پر جنب و جوشی خواهند داشت. در راه ‌اندازی آکواریوم، می توانید این گونه ها را انتخاب کنید.

گربه ماهی کوریدوراس

هیچ آکواریومی بدون گربه‌ ماهی کوریدوراس کامل نیست. این گربه ‌ماهی‌های کوچک در طبیعت آرام و صلح ‌آمیز بسیار دوستانه زندگی می کنند و تقریباً با هر گونه دیگری در آکواریوم ها کنار می ‌آیند. بسیاری از افراد، داشتن کوریدورا را ضروری می ‌دانند و دلیل خوبی هم دارد. این موجودات کوچک، پاک کننده های عالی مخازن هستند و هر گونه کثیفی و باقی مانده را از کف آکواریوم جمع می کنند که این یک نکته مهم در راه اندازی آکواریوم به شمار می آید.

ماهی بتاس

این ماهی‌ های آب شیرین، با رنگ پر جنب و جوش که تا حدود 8 سانتی ‌متر رشد می‌کنند، به خاطر باله ‌های پردار و درخشانشان، محبوب هستند. با این حال، نکته قابل توجه این است که نرها می توانند با دیگر گونه های نر پرخاشگر باشند، بنابراین بهتر است تا حد امکان ماده ها را انتخاب کنید.

ماهی پلکوستوموس

اگر به دنبال ماهی زیبایی هنگام راه اندازی آکواریوم خود هستید که همیشه خودنمایی کند، پلکوستوموس را در نظر بگیرید. بخشی از خانواده گربه ‌ماهی ‌های زره ‌دار محسوب می شود. پلکوس یا گربه‌ ماهی مکنده، با فلس ‌های زره ‌دار پوشیده شده‌ که قسمت ‌های بالایی سر و بدن را می ‌پوشاند و آن را به یک مکمل بسیار چشم‌گیر برای آکواریوم تبدیل می‌کند.

ماهی آکواریوم دیسکس

یکی دیگر از گونه‌ های سیکلید، ماهی دیسکس، به دلیل شکل بدن دایره‌ای آنها نامگذاری شده ‌اند که می ‌تواند به اندازه چشمگیری رشد کند. این بدان معناست که آنها در راه اندازی آکواریوم بزرگتر با حداقل حجم حدود 115 لیتر مناسب تر هستند. دیسکس ها گوشتخوار هستند، بنابراین توصیه می شود که آنها را با ترکیبی از تکه های معمولی ماهی و کرم های خونی تغذیه کنید تا مطمئن شوید که مواد غذایی مورد نیاز برای آن ها تامین می شود.

خرید گیاهان و صخره ها برای آکواریوم

خرید گیاهان و صخره ها برای آکواریوم

هنگامی که برای راه اندازی آکواریوم خود، گیاهان و صخره های مناسب را تهیه کردید، برای بستن گیاه به سنگ، اول از همه باید آنها را در مکان های مختلف روی سنگ قرار دهید و ببینید کدام مکان به نظر شما خوب است.

همچنین باید تصور

کنید که دوست دارید گیاه آکواریوم زمانی که در آکواریوم شما رشد می کند، پس از اتصال به سنگ و نگهداری در آکواریوم شما چگونه به نظر برسد. پس از تصمیم گیری در مورد مکان، باید ریشه های گیاه را روی سنگ قرار دهید و گیاه را با نخ پنبه ای بپیچید.

راه اندازی آکواریوم

روشنایی و نورپردازی در آکواریوم

هنگام راه اندازی آکواریوم، فقط مراقب باشید که گیاه را خیلی محکم نبندید و مطمئن شوید به ریشه های گیاه آسیب نمی رسانید. چسباندن گیاهان آکواریومی به سنگ، با استفاده از چسب بسیار راحت و ساده تر از بستن گیاهان آکواریومی است. 5 گیاه آکواریومی که روی سنگ به آسانی رشد می کنند شامل موارد ذیل می شوند:

1. Anubias

2. Java Fern

3. Java Moss

4. Hygrophila Pinnatifida

5. Dwarf Baby Tears

نورپردازی در آکواریوم ها

همه نورها یکسان ایجاد نمی شوند. شدت یک نور می تواند قوی یا روشن باشد. ضمن آن که طیف نور در راه اندازی آکواریوم، برای توصیف ترکیبی از رنگ ‌ها یا طول موج ‌های مختلف است که نور تولید می‌کند. منابع نوری که جلوه ‌ای مایل به زرد یا گرم دارند، امتیاز کلوین پایینی دارند، در حالی که منابع نوری که نور آبی مایل به سفید یا سرد تولید می‌کنند، امتیاز کلوین بالایی دارند. به طور معمول چراغ های آکواریوم دارای رتبه بندی بین 5500 الی 8000 کلوین می باشند.

شدت و طیف در راه اندازی آکواریوم یا گیاهان آن اهمیت دارد، اگرچه برخی از نورها بهتر از سایرین رنگ های طبیعی را تقویت می کنند. نور بسیار شدید ممکن است جلبک ها را به ویژه در مخازن افزایش دهد. در مورد گیاهان زنده، شدت و طیف مناسب می تواند بین موفقیت و شکست، تفاوت ایجاد کند. عمق آب نیز یک عامل مهم است. طول موج های خاصی، به خصوص آبی، بیشتر از بقیه به داخل آب نفوذ می کنند و این می تواند برای گیاهان زنده حیاتی باشد.

برقراری چرخه نیتروژن

چرخه نیتروژن طبیعی یک چرخه کامل است که در آن نیتروژن از هوا به گیاه و در برگشت به هوا می رود. چنین سیستمی نیازی به دخالت انسان ندارد. در راه اندازی آکواریوم، فرآیند نیتروژن دارای یک چرخه است که شامل تجزیه شیمیایی مداوم ترکیبات نیتروژنی از آمونیاک به نیتریت و نیترات است. سپس نیترات های نهایی توسط گیاهان آکواریومی جذب می شوند و یا با روش های دیگر از آب خارج می شوند.

راه اندازی آکواریوم

گیاهان مخصوص برای جلوگیری از رشد جلبک ها

باید اشاره کنیم که آمونیاک، نیتریت و نیترات سموم اصلی بیولوژیکی هستند که در یک آکواریوم وجود دارند، بنابراین چرخه نیتروژن باید به طور موثر برای تبدیل و حذف همه این محصولات جانبی زائد، کار کند. معمولاً تا سه ماه طول می کشد تا یک آکواریوم جدید زباله های خود را به طور کامل به نیترات تبدیل کند که می بایست در هنگام راه اندازی آکواریوم به آن توجه شود.

تجهیزات فیلتراسیون

فیلتر بیولوژیکی، در یک مخزن ماهی، فیلتری حاوی محیط متخلخل است که به آب اجازه عبور را می دهد. این فیلتر به عنوان محل نگهداری باکتری های هوازی و نیتریفیک کننده ای عمل می کند که فضولات ماهی را تجزیه می نماید تا محیط را ایمن و غیر سمی نگه دارند.

فیلتراسیون شیمیایی فرآیندی است که در آن مواد افزودنی شیمیایی مواد زائد محلول را از آب حذف می کنند. هنگام راه اندازی آکواریوم، رایج ترین روش برای فیلتراسیون شیمیایی از کربن فعال استفاده می کند. سایر مواد شیمیایی اضافه شده به فیلتر می توانند کورین، آمونیاک یا فسفات را از آب حذف کنند. محیط های شیمیایی نیاز به تعویض دوره ای دارند.

نظافت و فیلتره کردن آب آکواریوم

فیلتراسیون مکانیکی، ماشینی است که ذرات جامد را از آب جدا کرده و با گردش آب از طریق غشاهای فیلتر که ذرات جامد را از بین می برند، آنها را حذف می کند. درک این نکته مهم است که فیلتراسیون مکانیکی به تنهایی کافی نیست، زیرا آمونیاک یا نیتریت را در آب حذف یا سم زدایی نمی کند.

در راه اندازی آکواریوم در نظر داشته باشید که فیلتراسیون مکانیکی برای حذف ضایعات شناور آزاد قبل از پوسیدگی به مواد مضر عمل می کند و برای مفید بودن مواد فیلتر ،باید هر دو تا چهار هفته یکبار تمیز یا تعویض شوند. فیلتراسیون مکانیکی علاوه بر فیلتر کردن ذرات آب، به هوادهی آب نیز کمک می کند.

برای نگهداری موثر آکواریوم، یک فیلتر باید تمام آب مخزن را حداقل چهار بار در ساعت از فیلتر عبور دهد. هنگام انتخاب یک سیستم فیلتر در زمان راه اندازی آکواریوم، به نوع فیلتری که استفاده می شود توجه کنید که از نوع بیولوژیکی، شیمیایی یا مکانیکی است. برخی از سیستم ها اشکال مختلف فیلتراسیون را با درجات مختلف، ترکیب می کنند.

سیستم روشنایی در آکواریوم ها

انواع مختلفی از چراغ های آکواریومی وجود دارند که به آکواریوم ها اجازه می دهند یکی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای خود و ساکنان آکواریوم مطابقت دارد. چند انتخاب متداول برای آکواریوم های آب شیرین وجود دارد که می توانید هنگام راه اندازی آکواریوم آن ها را انتخاب کنید.

روشنایی فلورسنت استاندارد

برای سال ها این رایج ترین نوع نورپردازی آکواریوم بوده است و امروزه نیز محبوبیت خود را دارد. قیمت مقرون به صرفه و تنوع لامپ ها برای کاربردهای مختلف، آنها را برای بسیاری از آکواریوم ها، انتخابی عالی کرده است. نکته قابل توجه این است که این لامپ ها با گذشت زمان کم رنگ شده و باید هر 10 تا 12 ماه یکبار تعویض شوند که در راه اندازی آکواریوم اهمیت دارد.

لامپ های مناسب در ساخت آکواریوم

چراغ های ال ای دی

این چراغ های کم مصرف که به سرعت به محبوب ترین نوع روشنایی آکواریوم تبدیل می شوند، ویژگی هایی را ارائه می دهند که در سایر چراغ های آکواریومی موجود نیستند. چراغ های LED  برای آکواریوم هایی با هر اندازه ای موجود است. آنها انرژی بسیار کمتری نسبت به سایر چراغ ها مصرف می کنند، آب را گرم نمی کنند و چندین سال بدون از دست دادن شدت کار می کنند.

کیت های تست

آزمایش آب آکواریوم بخش مهمی از روال نگهداری شما پس از راه اندازی آکواریوم است. این می تواند به شما بگوید که آیا مخزن شما هنوز در حال چرخه سالم است یا باید شروع به تعویض آب کنید. اگر متوجه شدید که ماهی بیمار دارید، آزمایش آب باید اولین کاری باشد که انجام می دهید. بسیاری از بیماری های ماهی به دلیل شرایط نامناسب آب ایجاد می شود.

هنگامی که برای اولین بار راه اندازی آکواریوم را در برنامه خود قرار می دهید، سعی کنید آن را به چرخه برسانید، مهم است که هر چند روز یکبار از آمونیاک (NH3)، نیتریت (NO2-1) و نیترات (NO3-) آزمایش تهیه کنید.

در این مرحله، باید میزان آمونیاک موجود در آب را کنترل کنید. هنگامی که باکتری های مفید در فیلتر شروع به رشد کردند، نیتریت و سپس نیترات ظاهر می شوند. بنابراین، اینها شاخص های مهمی هستند که باید مراقب آنها باشید. همه چیز در این مدت بسیار ظریف است و شما باید هنگام راه اندازی آکواریوم، دقیقاً بدانید که چه اتفاقی می افتد تا بتوانید در صورت لزوم تنظیمات را انجام دهید.

استفاده از مواد مناسب در آکواریوم

غذا ها و مکمل ها

هنگامی که به دنبال غذا و مکمل ها برای ماهی های آکواریومی خود هستید، باید توجه داشته باشید که از موادی با کیفیت بالا استفاده کنید که به عنوان مواد اصلی در غذای ماهی خود قرار دهید. این باعث می شود تا آنها سالم و شاداب باقی بمانند. این غذا ها و مکمل ها شامل:

کریل

 سخت پوستان کوچک شبیه میگو

کنجاله جلبک

 به طور معمول از آسیاب کردن کلرلای کم آب تهیه می شود.

اسپیرولینا

 یک جلبک سبز آبی (از نظر فنی یک سیانوباکتری) که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین پروتئین است.

همچنین، هنگام راه اندازی آکواریوم در نظر داشته باشید که غذای ماهی مرکب، لارو مگس، کرم های خاکی و کرم های سیاه همه اینها منابع غذایی باکیفیت هستند که دارای مواد مغذی متراکم بوده و به راحتی قابل هضم می باشند.