برخی از علاقه مندان به آکواریوم، ادعا می کنند که تنها با نگاه کردن به مخزن، می توانند کیفیت آب را تشخیص دهند. واقعیت این است که وقتی کیفیت آب آنقدر ضعیف است که فقط با نگاه کردن به آن می توان خوب یا بد بودن آن را دریافت، نشان از آن دارد که ماهی های خود را بسیار طولانی تر از آنچه باید، در معرض شرایط زندگی بد قرار داده اید و اکنون رفع مشکل ایجاد شده، به تلاش بیشتری نیاز دارد. از همین روست که تست آب آکواریوم آب شور ضرورت پیدا می کند.

ثابت نگه داشتن پارامترهای آب آکواریوم در سطوح ایده آل، برای سلامت ماهی های تحت مراقبت شما بسیار مهم است. به همین دلیل ضروری است که آب آکواریوم خود را به طور منظم آزمایش کرده و نتایج را ثبت کنید. نظارت فعال بر کیفیت آب، به شما کمک می‌کند تا روندها را شناسایی نمایید. یا آنکه قبل از مشکل ‌ساز شدن، متوجه تغییرات شده و حل مشکلات احتمالی را آسان ‌تر کنید.

چرا تست آب آکواریوم مهم است؟

هنگام مراقبت از یک آکواریوم صخره ای، پارامترهای زیادی را همچون سطح کلسیم، منیزیم و فسفات باید کنترل و آزمایش نمایید. کلسیم توسط مرجان ها همراه با بی کربنات ها و سایر عناصر، برای رشد و ساخت اسکلت آنها استفاده می شود.

هنگامی که مرجان ها را به مخزن خود اضافه می کنید، باید سطح کلسیم آکواروم را روزانه آزمایش نمایید. هنگامی که تشخیص دادید برای حفظ رشد مرجان های خود به چه مقدار کلسیم نیاز دارید، می توانید دفعات آزمایش را به یک بار در هفته کاهش دهید.

از سویی دیگر، میزان منیزیم مهم است. زیرا بر سطح کلسیم و قلیائیت تأثیر می گذارد. همچنین توسط مرجان ها برای رشد و ساخت اسکلت آنها استفاده می شود. آزمایش باید به صورت هفتگی برای نظارت بر تقاضا انجام شود. ضمن آنکه اغلب، مکمل ها نیز مورد نیاز است، به ویژه در آکواریوم هایی که به شدت مملو از مرجان های سنگی هستند.

فسفات یکی دیگر از پارامترهای مهم برای آزمایش است. زیرا باعث رشد جلبک ها می شود و توانایی مرجان ها را برای استفاده از کلسیم مهار می کند. سطح فسفات در آکواریوم صخره ای باید کمتر از 0.05 پی پی ام باشد.


سطوح بالاتر می تواند منجر به مشکلات جلبک شود و باعث قهوه ای شدن یا خراب شدن مرجان ها گردد. برعکس، داشتن سطح صفر مطلق فسفات، می تواند مرجان ها را از بین ببرد. می توانید با استفاده از گزینه های فیلتر کاهنده فسفات موجود یا از طریق مکمل، سطح فسفات خود را پایین نگه دارید.

می توانید با استفاده از آب فیلتر شده، از ورود فسفات به آکواریوم خود جلوگیری کنید. آزمایش فسفات در آکواریوم ماهی می تواند برای دور نگه داشتن جلبک های مزاحم مفید باشد. هنگام مراقبت از یک آکواریوم صخره ای، گرفتن نتایج دقیق تست آب آکاریوم آب شور مهم است.

پارامتر های آکواریوم آب شور

برای آنکه سلامتی آکواریوم خود را تضمین کنید، لازم است که پارامترهای مهمی را در آکواریوم خود در نظر داشته باشید.

 قلیایی بودن

اندازه گیری قلیاییت روشی برای تخمین میزان بی کربنات موجود در آب است. بی کربنات یک ترکیب مولکولی حیاتی برای سلامت مخازن صخره ای است. این یکی از پارامترهای مهم در سلامت زندگی در آکواریم محسب می شد.

آمونیاک

همان ماده شیمیایی موجود در شیشه پاک کن، داخل آکواریوم آب شور است و به عنوان پارامتر مهم در آکواریوم قرار می گیرد. آمونیاک به طور طبیعی به عنوان یک محصول جانبی از ضایعات آلی تجزیه شده در مخزن ایجاد می شود.

هنگامی که ماهی به عنان عملکردهای بیولوژیکی طبیعی، ادرار می کند و هنگامی که غذا و سایر اجزای بیولوژیکی مانند گیاهان، سنگ زنده و غیره پوسیده می شوند، آمونیاک وارد مخزن خواهد شد. بنابراین دیدن آن در آکواریوم کاملا طبیعی است. مشکل اینجاست که آمونیاک زباله سمی در آکواریوم است.

 کلسیم

آیا تبلیغ شیر را در تلویزیون دیده اید که کلسیم را برای رشد خوب استخوان تبلیغ می کند؟ خوب، ماهی ها پستاندار نیستند و شیر نمی نوشند. به همین دلیل، کلسیم به عنوان مهم ترین پارامترهای آب آکواریوم قرار دارد و به ویژه برای گونه های مرجان های سنگی مانند آشیانه پرنده، مونتیپورا، آکروپورا، گونیپورا، فاویا، اسکولی، بلاستوموسا، آکانس و تقریباً هر گونه دیگری حیاتی است.

 نیترات

چهارمین پارامتر مهم آب برای نظارت بر مخزن آکواریوم، نیترات است. از نظر فنی، وجود سطوح پایین نیترات در مخزن شما می تواند یک چیز خوب در نظر گرفته شود. یعنی فیلتر بیولوژیکی شما کار می کند.

 نیتریت

پنجمین پارامتر در آکواریوم آب شور که دارای اهمیت بالایی می باشد، نیتریت است. نیتریت و نیترات دو ترکیب جداگانه و مهم هستند که باید در آب شما نظارت داشته باشند. اگرچه آنها از طریق چرخه نیتروژن با یکدیگر مرتبط می شوند.

 سطح pH

سطح pH در یک آکواریوم آب شور برای اکثر آکواریوم داران، یک نگرانی دائمی است. ماهی ها می توانند محدوده نسبتاً وسیعی از سطوح pH را برای دوره های زمانی، بدون هیچ آسیب عمده ای تحمل کنند. اما ساکنان یک مخزن صخره ای که شامل ماهی ها و بی مهرگان می شود، به شدت به یک سطح pH ثابت در محیط متکی هستند.

سطح pH پذیرفته شده در یک سیستم پایه آب شور بین 7.6 تا 8.4 است، اما مخازن صخره ای حساس تر هستند و بنابراین باید در مقیاس بالاتری از pH، بین 8.0 تا 8.4 نگهداری شوند.

فسفات

هفتمین پارامتر مهم آب مخزن ای که باید پایش شود، فسفات است. فسفات به طور طبیعی در صخره ها وجود دارد و در سطح تقریبی 0.13 ppm مشاهده می شود. اما فسفات موجود در آکواریوم آب شور حتی در سطوح طبیعی می تواند دردسرساز باشد. در آکواریوم آب شور، فسفات به عنوان کود برای جلبک ها عمل می کند و اگر مخزن، انواع کنترل های جلبک خواری را به اندازه یک صخره طبیعی نداشته باشد، دچار مشکل خواهد شد.

شوری

هشتمین پارامتر، شوری است. وقتی می گویم شوری آب مخزن صخره مهم است، منظور، مقدار نمک موجود در آب شور است. اما اندازه گیری مستقیم شوری دشوار است. یکی از راه‌های اندازه‌گیری شوری آب، تبخیر کامل یک لیتر آب شور و وزن کردن نمک باقی مانده است. این میزان شوری خواهد بود. با این حال، این عملی ترین راه برای رسیدگی به امور با یک مخزن صخره ای نیست.

دما

نهمین پارامتر مهم آب آکواریوم، ریف دما است. اکثر حیواناتی که ما در آکواریوم نگهداری می شوند، از صخره‌ های استوایی هستند و آنها به طور معمول، دمایی بین ۷۳ تا ۸۴ درجه فارنهایت (۲۲ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد) دارند.اگر در منطقه ‌ای زندگی می‌کنید که دمای محیط با آن محدوده مطابقت ندارد، به تجهیزاتی برای حفظ دمای آکواریوم در منطقه مناسب نیاز دارید.

تنظیم پارامترها بعد از تست آب آکواریوم

در حالت کلی باید گفت که حفظ سلامت گونه های آکواریومی، به پارامترهای فیزیکی و شیمیایی بستگی دارد که در تست آب آکواریوم آب شور، باید به صورت منظم و دوره ای انجام شود. این را باید در نظر داشت که تنها هدف، سنجش پارامترهای آب در مقاطعی از زمان نیست.

لازم است که تغییرات آنها در یک روند مداوم در طور روز و در تمامی ماه، صورت گیرد تا بتوانید به درستی، وضعیت آکواریوم خود را تشخیص دهید. هنگامی که اندازه گیری ها به صورت منظم انجام شده و با دقت ثبت می شود، می توان انتظار داشت که نگهداری از آکواریوم، در سلامت کامل و به صورت اصولی انجام شده است.

تست آب آکواریوم چگونه صورت می گیرد؟

برای انجام این آزمایشات آب، مطمئناً باید یک کیت تست آب آکواریوم تهیه کنید. شما می توانید این کیت های تست را در فروشگاه آکوارویال پیدا کنید و آنها را به صورت آنلاین خریداری نمایید. کیت ‌های تست آب آکواریوم آب شور، به اشکال مختلف عرضه می‌شوند.

اگرچه اکثر کیت‌های اصلی حاوی تمام مواردی هستند که برای آزمایش سطوح ph، آمونیاک، نیتریت‌ها و نیترات‌ها و سختی آب نیاز دارید. برای انجام این تست، لوله آزمایش خود را از آب آکواریوم پر کرده و محلول تست خود را به آن بیافزایید.

در کیت تست آب آکواریوم آب شور، شما نمودارهای رنگی دارید که می توانید رنگ ایجاد شده در لوله آزمایش را با آن مطابقت داده و بر اساس آن، نتایج تست خود را به سرعت به دست آورید.

نحوه انتخاب کیت تست آب آکواریوم و شیوه ی استفاده از آن

بهترین کیت های تست، ابزارهای ارزشمندی هستند که هر آکواریومی به آن نیاز خواهد داشت. آنها به شما امکان می دهند وضعیت مخزن خود را به دقت اندازه گیری کرده و در صورت لزوم، تنظیمات را انجام دهید. بدون این اطلاعات مهم، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا آکواریوم شما سالم است یا خیر، ندارید. در همین حال، ماهی شما ممکن است آسیب ببیند.

مهم نیست که چه نوع مخزنی دارید یا از چه موجودات آبی مراقبت می کنید، آزمایش آب بسیار مهم است. ترکیب آب بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که اکثر افراد فکر می کنند. در حالی که همه چیز یکسان به نظر می رسد، آب دارای مواد معدنی، مواد شیمیایی و سایر آلاینده های حل شده است.

وجود آن آلاینده ‌ها، شیمی آب را تغییر می‌دهد و بر قابلیت حفظ حیات آن تأثیر می‌گذارد. باور کنید یا نه، آب مقطر خالص همیشه بهترین چیز برای ماهی نیست! برخی از مواد معدنی مفید، برای موجودات آبزی ضروری است. ماهی های شما به زندگی در شرایط بسیار خاص عادت کرده اند.

آنها ممکن است از رودخانه هایی با غلظت بالایی از تانن های اسیدی یا حوضچه های خنک با تعادل pH تقریباً خنثی بیایند. یک کیت تست آکواریوم آب شور، به شما کمک می کند آن شرایط را دوباره بسازید. برای دریافت راهنمایی های کاربردی در خصوص استفاده از کیت های تست، با کارشناسان آکوارویال در تماس باشید.