برای بسیاری از افراد، جذاب ترین جنبه های داشتن و نگهداری از آکواریوم، رنگ های زنده و شکل های جذاب مرجان آب شور، ماهی آب شور و دیگر موجودات زنده ای است که برای راه اندازی آکواریوم آب شور خود انتخاب می کنند. آکواریوم، چه با ماهی رنگین کمان بوزمن، قوچ آبی آلمانی یا سیکلیدهای فلاورهورن پر شده باشد، لازم است تا با استفاده از ازن، از ساکنان مخزن ماهی سرپوشیده ای که فضای زندگی شما را متحول می کند، محافظت کنید.

عوامل متعددی در حفظ محیط سالم برای گیاهان آبزی و دیگر جانداران دریایی نقش دارند. با این حال، هنگامی که تجربه راه اندازی یک سیستم آکواریوم را دارید، نمی توانید نقش مهمی را که کیفیت آب در طرح سلامت محیط زندگی ماهی ها ایفا می کند را انکار نمایید.

ازن چیست؟

بهترین راه برای توصیف فرآیند استفاده از ازن در آکواریوم آب شور این است که ابتدا ترکیب شیمیایی آن را درک کنید. احتمالاً با اکسیژن (O2) کاملاً آشنا هستید و با ترکیب سه مولکولی ازن (O3) بسیار کمتر برخورد داشته اید. Ozone اغلب به عنوان ماده ای بسیار واکنش پذیر توصیف می شود، زیرا از بین آن ها،  یکی از مولکول ها به شدت می خواهد خود را از سه مولکول دیگر جدا کند.

 هنگامی که این فعالیت خاص رخ می دهد، ازن، یک اثر اکسید کننده چشمگیر ایجاد می کند. خوشبختانه، ما آموخته ایم که چگونه از قدرت Ozone برای دستیابی به اهداف متعدد، از جمله بهبود نگهداری ماهی ‌های آکواریوم و مخازن بزرگ نگهداری آبزیان استفاده کنیم.

این نکته را باید افزود که به منظور استفاده ایمن از ازن در یک آکواریوم، به دستگاهی (یک ژنراتور ازن) نیاز دارید که بتواند به طور مداوم و بدون وقفه، برای مخزن شما ازن تولید کند. ژنراتورها، قادر هستند که از فناوری های جدید بهره برده و برای ایجاد بار الکتریکی استفاده کنند تا مولکول های اکسیژن O3 را برای تحویل موثر و ضد عفونی کاملا طبیعی و ایمن محیط تقسیم نمایند.

پس از ورود به محفظه پروتئینی یا راکتور، گاز ازن در آب آکواریوم موجود ادغام می شود. در نهایت، جریان خروجی از محفظه تحت یک فرآیند فیلتراسیون قرار می گیرد که قبل از بازگشت آب به مخزن، ازن باقی مانده را حذف می کند.

چگونگی عملکرد گاز ازن در حذف باکتری ها و ویروسها

مزایای استفاده از Ozone در یک آکواریوم، با توجه به تعداد انگشت شماری از متغیرها که با اندازه مخزن، تنظیم، تعداد نمونه ها و گونه های آنها، انتخاب های روشنایی و نوع ماده گیاهی تعیین می شوند، متفاوت است. می توان بر روی چگونگی استفاده از ازن در آکواریوم‌ های آب شیرین، دریایی و صخره ‌ای در موارد زیر توجه نمود:

شفافیت آب که عمق شگفت انگیز رنگ را نشان می دهد

 هزینه های زیادی برای تجهیز آکواریوم هایی با رنگ های چشم نواز می شود تا به تکه ای از دیواره بزرگ مرجانی در خانه یا محل کارتان تبدیل گردد. بنابراین، جای تعجب نیست که یکی از بزرگ‌ ترین نگرانی های صاحبان آکواریوم، هنگامی است که با مخزنی کدر، همراه با تغییر رنگ روبرو می شوند که تنها می تواند با ازن بهبود یابد.

یک فرایند اجتناب ناپذیر که در آب مخزن آکواریوم تصفیه نشده رخ می دهد، زرد شدن (هرچند خفیف) است که به دلیل باقیمانده غذای ماهی، ضایعات آبزیان و جلبک ها ایجاد می شود. در حالی که طبیعت، مکانیزم خود تمیز شوندگی دارد، یک مخزن بسته اینگونه نیست، به این معنی که آکواریوم، برای کار در بالاترین سطح کیفیت ممکن، به کمک ازن نیاز دارد.

Ozone توانایی مقابله با اثرات ناخواسته مواد آلی موجود در مخزن را دارد که باعث کدر شدن یا رنگی شدن آب می شود. به عنوان مثال، این ماده به طور موثر رنگدانه های زرد موجود در آکواریوم های صخره ای را اکسید می کند.

سموم را در آکواریوم خود از بین ببرید 

ساکنان یک آکواریوم می توانند محیطی سمی تولید کنند که سلامت کل شبکه زیستی را تهدید می کند، از همین روست که استفاده از ازن در چنین شرایطی، ضرورت دارد. برخی از موجودات دریایی، عمداً سمومی را که برای سایر موجودات مضر هستند، منتشر می کنند. از سویی دیگر، در طبیعت مرجانی است که از خود در برابر شکارچیان احتمالی محافظت کرده و همچنین از پوشش خود در برابر موجودات دیگر استفاده می نماید.

در یک محیط اقیانوسی، این سموم به سرعت حل می شوند، اما در یک آکواریوم، می توانند تجمع کنند و شروع به ایجاد اختلال در اکوسیستم شوند. ازن این نوع سموم ارگانیک را به صفر می رساند و آنها را به ترکیباتی با ضرر  بسیار کمتر تجزیه می کند. به عنوان مثال، Ozone با سم ‌زدایی بوتولینوم در محیط ‌های آب شیرین در غلظت ‌های 0.01 ppm است و در مدت زمان تماس کمتر از شصت ثانیه نتایج را ایجاد می‌کند.

از شر بوی مخزن آکواریوم خلاص شوید

در حالی که هر آکواریوم، دارای شرایط متفاوت است، غیر معمول نیست که ترکیب ماهی، گیاهان و سایر موجودات زنده در آن، بوی بدی ایجاد کند که واقعاً لذت کلی را که یک آکواریوم به ارمغان می آورد، از بین می برد.

انتخاب شما برای تقویت یک آکواریوم صخره ای با جدیدترین فناوری، مانند مولد ازن، مشکل بوهای دریایی را حل می کند. این شرایط می تواند اتاقی را با رایحه های غذاهای دریایی یا بوی مواد در حال تجزیه مانند جلبک ها پر کند که آزار دهنده است.

مزایای استفاده از ازن در اکواریوم های آب شور

در حالی که برخی از صاحبان آکواریوم از کربن به عنوان یک درمان استفاده می کنند، انتخاب یک ژنراتور Ozone به جای آن، امکانی را فراهم می کند که به طور مداوم مخزن را در شرایط بکر و بدون دردسر تعویض و پر کردن مجدد منابع کربنی نگه می دارد.

ازن با از بین بردن عوامل ایجاد کننده بوهای نامطبوع مانند باکتری ها، هاگ ها و سایر مولکول ها، بوی مخزن را از بین می برد. این بدان دلیل است که سطح بالایی از واکنش پذیری را دارد تا به ذرات موجود در آکواریوم واکنش شیمیایی نشان دهد. هنگامی که اتم اکسیژن اضافی O3 فرار می کند و خود را به مولکول های مرتبط با بوی بد می چسباند، ساختار شیمیایی آنها را به چیزی تغییر می دهد که دیگر بوی بد و آزار دهنده ای را منتقل نمی نماید.

مقادیر اُزُن پیشنهادی جهت درمان بیماری های مختلف

در صورتی که در خصوص مقادیر ازن پیشنهادی جهت درمان بیماری های مختلف در آکواریوم سوال دارید، می توانید از کارشناسان ما، اطلاعات کافی را دریافت کنید. در نظر داشته باشید که جهت عملکرد مناسب، لازم است که در آکواریوم هایی که تنها ماهی نگهداری می شود، میزان 150 میلی گرم در ساعت، جهت هر 5/0 متر مکعب ازن استفاده نمایید که باید همراه تهویه کافی باشد. این در حالی است که برای آکواریوم مرجانی، این میزان 100 میلی گرم است.


منابع: Department of primary industries, ozotech