تعداد زیادی از انسان‌ها در این کره خاکی برای خود حیوان خانگی تهیه می‌کنند. معمول‌ترین نوع حیوان خانگی، سگ است. اما شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید افراد زیادی هم هستند که انواع مختلفی از ماهی را تهیه کرده و آن‌ها را به عنوان حیوان خانگی خود می‌شناسند.

البته باید توجه داشته باشید که داشتن ماهی، اغلب جنبه تزئینی داشته و باعث زیبایی خانه می‌شود. برای نگهداری از انواع ماهی باید آکواریومی تهیه کنید که دقیقا مخصوص خودشان باشد. آکواریوم آب شور، نوعی آکواریوم است که مختص به ماهی‌های آب شور بوده و آکواریوم آب شیرین هم دقیقاً برعکس این موضوع است.

ماهی‌های آب شور بسیار حساس هستند و ممکن است با برخورد با شرایطی غیر از شرایط زندگی‌شان، به راحتی از بین بروند. وقتی قصد دارید این ماهی‌های زیبا را در خانه یا محل کار خود نگهداری کنید، باید تمامی اسباب و تجهیزات مورد نیاز آن‌ها را هم فراهم کنید.

خرید یک آکواریوم برای ماهی، همانند خرید قفس برای یک پرنده است، اما با تمرکز و اهمیت بیشتر. دلیل تمرکز زیاد برای فراهم آوری شرایط مناسب برای زیستن ماهی‌های آب شور، این است که معمولاً این ماهی‌ها و همچنین آکواریوم‌شان قیمت بالایی دارند. اگر سرمایه زیادی دارید، می‌توانید آکواریوم آب شور و ماهی‌های آن را تهیه کنید.

آکواریوم آب شور

چگونه بهترین آکواریوم را برای آب شور انتخاب کنیم؟

وقتی قصد انتخاب و تهیه ماهی و آکواریوم آب شور را دارید باید بهترین گزینه را برگزینید. یک آکواریوم آب شور خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ در ابتدا باید این سوال را مطرح کرده و به آن پاسخ دهیم. ویژگی اصلی که آکواریوم شما باید داشته باشد، اندازه بزرگ آن است.

آکواریوم‌های آب شور در اندازه‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسند. اندازه بزرگ و فضای زیاد آکواریوم، به ماهی این امکان را می‌دهد که راحت‌تر شنا کند. علاوه‌بر این موضوع، آب شور در آکواریوم بزرگ، شرایط ثابت و بهتری دارد؛ در این صورت، ماهی سالم می‌ماند.

هرچه ماهی‌ها سالم‌تر باشند، خطرات کمتری آن‌ها را تهدید می‌کند و در نتیجه عمر طولانی‌تری خواهند داشت. اگر در ابتدا هزینه زیادی را برای تهیه آکواریوم آب شور بزرگ بپردازید، دیگر نیاز نیست که هر چند وقت یکبار، ماهی‌های مرده خود را از آب بیرون کشیده و ماهی‌های جدید را جایگزین‌شان کنید. اگر برای این کار سرمایه زیادی ندارید و می‌خواهید که بیشتر پول را برای خرید انواع گوناگون ماهی کنار بگذارید، توصیه ما به شما این است که خودتان شیشه آکواریوم را بخرید و آن را با چسب مخصوص سر هم کنید.

باید ضخامت شیشه را با توجه به اندازه‌ای که برای آکواریوم در نظر دارید، تعیین کنید. باید توجه داشته باشید که در زمان چسباندن شیشه‌ها به هم، هیچ درزی بین آن‌ها وجود نداشته باشد.

پیشنهاد ما به شما برای چسباندن شیشه‌‍‌ها به هم، چسب پلی یورتان است. این چسب مناسب آکواریوم آب شور بوده و قابلیت بالایی دارد. در اینجا نکته مهمی وجود دارد و آن هم این است که باید پس از چسباندن شیشه‌های آکواریوم، محل چسب را به الکل آغشته کنید.

می‌توانید در پشت آکواریوم قسمتی را درست کرده و تجهیزات لازم را درون آن قرار دهید.

آکواریوم آب شور

تهیه آب شور برای آکواریوم

آبی که برای این نوع از آکواریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد، آب مخصوص است. البته باید بدانید که می‌توانید از آب معمولی که روزانه از آن می‌نوشیم یا آب معدنی هم می‌توانید برای پر کردن آکواریوم آب شور استفاده کنید.

اگر قصد دارید این کار را انجام دهید باید بدانید که این نوع آب‌ها دارای مقدار زیادی املاح هستند که این املاح برای ماهی‌های آب شور، سم محسوب می‌شوند. در واقع آب مصرفی روزانه ما، آب شیرین است. برای اینکه این املاح و شیرینی آب را حذف کنید، باید موادی را تهیه کرده و درون آن بریزید.

مواد مخصوص برای حذف سنگینی املاح آب آکواریوم آب شور در بازار به راحتی یافت می‌شود. دستور مصرف این مواد به این صورت است که ابتدا باید آن را درون آب بریزید و سپس 2 تا 3 ساعت صبر کنید.

پس از گذشت این مدت می‌توانید آب را به آکواریوم منتقل کنید. حال این آب عاری از هر گونه املاح و سنگینی بوده، اما شور نیست. برای ایجاد شوری در این آب می‌توانید از نمک استفاده کنید. باید نمک را به اندازه‌ای بریزید که میزان شوری آب برای ماهی‌ها مناسب باشد.

اگر می‌خواهید کار را به صورت اصولی انجام دهید تا هیچ خطری ماهی‌هایتان را تهدید نکند، می‌توانید پودرهایی را تهیه کنید.

این پودرها همانند همان نمک عمل می‌کنند که به آن‌ها پودر آب دریایی گفته می‌شود. روی بسته این پودرها طرز صحیح استفاده درج شده است.

محیط آکواریوم مناسب برای موجودات زنده

چگونه محیط آکواریوم را برای موجودات زنده آماده کنیم؟

از آن‌جایی که ماهی‌ آب شور، بسیار حساس هستند، آکواریوم آب شور باید دارای باکتری‌ها و شرایط شیمیایی خاصی باشد. به همین منظور است که در این نوع از آکواریوم‌ها، وسایل زیادی قرار داده می‌شود.

می‌توان از فیلترها، سامپ‌ها، مواد باکتری ساز و... به عنوان این وسایل نام برد که معمولاً برای ماهی‌ها و مرجان‌ها مورد استفاده واقع می‌شوند. دستگاه‌هایی همچون: واتر پمپ و اسکیمر باید با توجه به اندازه آکواریوم و میزان آب درون آن خریداری شوند. وظیفه واتر پمپ این است که آب موجود در آکواریوم را به گردش در بیاورد.

واتر پمپ خوب، واتر پمپی است که در یک ساعت، 4 دور کامل، آب درون آکواریوم را بگرداند. وظیفه فیلتر موجود در آکواریوم آب شور این است که ذرات اضافی آب را از آن خارج کرده تا خطری ماهی‌ها را تهدید نکند.

یکی دیگر از لوازم اب شور برای این نوع از آکواریوم‌ها، بخاری است. حد مناسب دما آب توسط این دستگاه تنظیم می‌شود.سنجش آب آکواریوم

سنجش آب آکواریوم

پیش از آنکه ماهی‌ها را خریداری کنید، باید آب آکواریوم را بسنجید. نه تنها ماهی، بلکه اگر قصد دارید مرجان‌های زنده را هم در آکواریوم خود قرار دهید، باید شرایط محیطی را برای زندگی آن‌ها هم فراهم آورید.

یکی از چیزهایی که باید بسنجید، میزان آمونیاک و نیتریت آب است. این دو مقوله در آب آکواریوم باید صفر باشند. برای اینکه از سلامت آب اطمینان حاصل کنید، بهتر است ابتدا یک ماهی را خریداری کرده و درون آکواریوم آب شور، به مدت یک هفته قرار دهید.

اگر پس از طی شدن این مدت مشاهده کردید که هنوز هم ماهیتان زنده و سرحال است، حال فرصت این است که ماهی‌های دیگر را تهیه کنید.

تزئینات آکواریوم آب شور

تزئینات آکواریوم آب شور

تزئینات آکواریوم دارای تنوع گوناگونی است که می‌توانید آن‌ها را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید. باید بدانید که پیش از انداختن ماهی‌ها به آب، باید تزئینات را درون آکواریوم قرار دهید. شن‌های سیلیسی به رنگ سفید، انتخاب مناسبی برای هر اندازه از آکواریوم آب شور است.

صخره‌های مرجانی کوچک، نورپردازی با ال ای دی، شاخه‌هایی مانند چوب که مخصوص این نوع از آکواریوم‌ها هستند و... را می‌توانید به عنوان تزئینات آکواریوم آب شور، قرار دهید. شلوغ کردن بیش از حد آکواریوم باعث می‌شود که ماهی‌ها بترسند. در مورد تزئینات آکواریوم، باید این موضوع را هم مورد توجه قرار دهید.

سخن پایانی

آکواریوم در دو نوع آب شور و آب شیرین مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد که هر کدام دارای اندازه‌های مختلفی است. برای تهیه آکواریوم آب شور و همچنین کسب اطلاعات دیگر، می‌توانید با ما در تماس باشید.